Přesně 55 let uplynulo od zahájení stavby horského hotelu a televizního vysílače na Ještědu. Základní kámen dominanty Liberce a symbolu celého kraje byl položen 30. července 1966. Stavba probíhala skoro sedm let. Dne 1. května 1971 začal vysílač přenášet televizní signál. Až za další dva roky ovšem byly dokončeny interiéry hotelu a restaurace Slavnostní otevření se uskutečnilo 9. července 1973.

Stavba ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu je vysoká téměř 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Jejím autorem je architekt Karel Hubáček, kterému se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar. Karel Hubáček získal za tvůrčí využití technologie v architektuře nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů Cenu Augusta Perreta. Je to nejvýznamnější ocenění, kterého kdy český architekt dosáhl. Vysílač byl v roce 2000 oceněn titulem Nejvýznamnější česká stavba 20. století.

Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Stavba je od roku 2006 národní kulturní památkou. Přestože unikátní objekt Ještědu patří mezi nejkrásnější české stavby, zápis do světového kulturního dědictví UNESCO, o kterém se už léta mluví, je zatím v nedohlednu. Jedním z důvodů jsou majetkové poměry.

Vrchol Ještědu je oblíbeným cílem turistů. Z Horního Hanychova sem vede lanovka. Pěší se musí vydat po červené a modrá turistická značka a cyklisty zavede k vysílači trasa 3007 z Nové Huti.

Martin Stehlík, Liberec