Výstava mapuje aktivity na hranicích v době jejich uzavření na jaře roku 2020. Připomíná, že žijeme v jednom společném evropském prostoru, a zvláště příhraniční oblasti jsou natolik propojenými regiony, že hranice pro lidi, kteří zde žijí, již zcela přestaly existovat. Výstava vznikla v rámci dokumentačních aktivit Národního muzea a premiéru měla v jednom z jeho mimopražských objektů (v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích). Z Jablonce nad Nisou – Rýnovic poputuje v únoru 2022 do Centra Bavaria Bohemia v německém městě Schönsee.

Ve čtvrtek 12. března 2020 bylo zveřejněno Opatření vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky. S platností od půlnoci 13. března tak byl cizincům z tzv. rizikových oblastí zakázán vstup do ČR a opustit republiku se stalo trestným činem. S Německem a Rakouskem zůstalo otevřeno jen několik hraničních přechodů.

Koncem dubna 2020 přišel germanista Jan Kvapil s nápadem „procházek na hranicích“. První „náhodná“ setkání se uskutečnila 2. května 2020 na pěti místech na zelené hranici mezi Českou republikou a Německem. Jan Kvapil se svým německým kamarádem Stephanem Messnerem poté vytvořili facebookovou skupinu Soboty pro sousedství / Samstage für Nachbarschaft / Soboty dla sąsiedztwa. Pod touto hlavičkou se v květnu a v červnu uskutečnila další čtyři setkání, 30. května to bylo na 18 místech. Setkání 13. června se pak proměnilo v oslavu otevření hranic.

Autorce výstavy Lence Šaldové se podařilo do sbírky Národního muzea získat od účastníků loňských setkání téměř 1500 fotografií. Výstava nabízí výmluvný výběr z nich a také osobní příběhy lidí, kterých se uzavření hranic před rokem bolestně dotklo. K vidění jsou i unikátní exponáty, jako například ručně malované transparenty se vzkazy sousedům, kamínky, symbolické papírové květiny sousedství, vlajky, placky, zpěvníky či obří dřevěné ruce připevněné na houpačce, aby si jimi mohli lidé potřást na dálku.

Kromě aktivit iniciativy Soboty pro sousedství výstava připomíná např. též protesty tzv. pendlerů na Domažlicku. A představuje Klub česko-německého partnerství, který byl jedním z aktivních pořadatelů akcí na hranicích a velmi intenzivně se věnuje rozvíjení přeshraničních kontaktů. I v dobách, kdy to není snadné.

Veřejná vernisáž se koná ve čtvrtek 2. prosince. Dům česko-německého porozumění sídlí v budově z druhé poloviny 17. století, kterou zachránil Franz Rieger. Narozen v roce 1908 v Lukášově na Jablonecku, do roku 1945 pracoval jako technický kreslič a vedoucí provozu v Jablonci, po odsunu žil v jižní části Německa, v Esslingenu, vydával knihy o umělcích ze Sudet, pořádal výtvarné výstavy. V 90. letech 20. století shromáždil ze soukromých sbírek a od veřejných institucí v Německu více než tři miliony korun na rekonstrukci stavby. Dnes se zde konají kulturní, vzdělávací a společenské akce se zaměřením na česko-německé vztahy.

Dům česko-německého porozumění, Jablonec nad Nisou – Rýnovice, 2. prosince 2021 – 11. února 2022

Petra Laurin