Hrádecký geopark lze přirovnat k některému z parků ve městě. Vyplňuje proluku mezi Mateřskou školou „V zahrádce“ a obytným blokem směrem k Oldřichovu. Vedle cestiček a laviček v něm navíc naleznete dvacet pět solitérů v průměru o tunové hmotnosti. Jedná se o pestrou směsici.

Ačkoli sem byly kameny dovezeny ze všech možných koutů České republiky, celá řada z nich dokumentuje geologii našeho regionu. Ta je díky ledovcové moréně poměrně unikátní. Žijeme v místech, kam až v minulosti dosahoval ledovec. Dotlačil na Hrádecko horniny, které by se tu jinak nevyskytovaly. Jejich dostatečně velké ukázky však bylo možné získat jen v lomech, často zcela mimo náš region.

Hrádecký geopark byl inspirován obdobnou geologickou přírodní expozicí v nedaleké vsi Jasna Góra. Polský vzor je o něco skromnější, přesto rozhodně stojí za shlédnutí. Park naleznete v malebné vesničce na úbočí svahů stoupajících od Bogatynie směrem k hřebenu nad Václavicemi a Vítkovem. Impozantní dominantou vzorků vystavených v Jasne Góře je svazek částečně zuhelnatělých kmenů stromů. Na vzniku parku měli lví podíl sami obyvatelé Jasne Góry. Spojili své síly, sehnali peníze i materiál. Zanedbané návsi vtiskli novou podobu i funkci.

Hrádecká geologická expozice vznikla díky projektu Geopark Hrádek n/N - Jasna Góra, který spolufinancuje Evropská unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj. Naše město si od projektu slibuje zlepšení podmínek pro využití volného času rodin se staršími dětmi. Atraktivní forma osvěty přibližuje geologii a těžbu surovin v Trojzemí.

Vedle vytvoření samotného parku projekt pomohl propojit geopark s dětským hřištěm na Oldřichovské ulici a nedávno revitalizovaný areál bývalé cihelny. Ve zmíněném, již tak rozsáhlém lesoparku Cihelna, se do budoucna počítá ještě s dalšími etapami úprav. Mělo by dojít k vyčištění a obnově mokřadů, směrem k nádraží vznikne uzavřená dráha pro kola a koloběžky. Vzniká tak opravdu veliká lokalita nabízející odpočinek, poznávání i sport.

Realizovaný projekt navíc propojil lokální geoparky na obou stranách státní hranice formou prezentace obou míst. Přírodní dědictví regionu je představeno na internetových stránkách projektových partnerů, kterými jsou Město Hrádek nad Nisou a Miasto i Gmina Bogatynia. Vznikly také dvě poznávací trasy s testem pro turisty – ty se rovněž zaměřují na přírodní bohatství našeho pohraničí.

Hrádecký geopark byl otevřen symbolicky, neformálním setkáním projektových partnerů.

Roman Sedláček, Hrádek nad Nisou v obrazech