Na hradě Bezděz je pro dětské návštěvníky připravena nová hra s názvem O poklad kralevice Václava, kdy děti hledají ukryté truhličky, pro správné řešitele je připravena drobná odměna. Prázdniny na Bezdězu budou ve znamení šermířských a tanečních vystoupení, na 23. července je připraveno setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.

Hrad a zámek Frýdlant.Zdroj: Jiří HolubHrad a zámek Frýdlant má od letošní sezony oddělené trasy pro každou část, návštěvníci mají také volný přístup do nádvoří, kde je umístěna provizorní kavárna. O víkendech je otevřen i okruh Zbraně, zbroj a rytíři, který je zaměřen na frýdlantské zbrojnice a jehož součástí je i výstup na věž. Ve vybraných termínech je nabízen i dětský prohlídkový okruh, který jednoduchou formou seznamuje dětské návštěvníky s životem na panském sídle.

Do letních měsíců vstupuje hrad Grabštejn se čtyřmi prohlídkovými okruhy, spěchající návštěvník může využít i nabídku samostatné prohlídky věže či navštívit pouze kapli svaté Barbory, která se řadí mezi renesanční skvosty. I na Grabštejně myslí na dětské návštěvníky a to trasou nazvanou Hraběcí poklad, kdy děti hledají ztracený klíč od truhlice s pokladem. Kromě toho se zde na červenec chystají Letní trhy a řemeslný víkend. V rámci projektu Po stopách šlechtických rodů zde bude od 17. července zpřístupněna Výstava Afrika Karla Podstatského z Lichteštejna.

Bělásek ovocný.
FOTO: Fotografka na lovu motýlů. Podívejte se na tu třepotavou nádheru!

Na zámku Hrubý Rohozec bude ve vybraných prázdninových sobotách součástí okruhu Reprezentační prostory i hudební ukázka – pan Radek Rejšek zahraje na původní zámecké varhany. S menšími skupinami (do 13 osob) průvodce vystoupá na hudební kruchtu, kde představí historii a funkce varhan. Od úterý do neděle je na Hrubém Rohozci nabízen také dětský okruh, kdy civilně oblečený průvodce seznamuje děti s životem na zámku, k tomuto okruhu patří také ukázka šlechtických hraček. K relaxaci mohou návštěvníci využít posezení v nádvoří, v zámecké kavárně či si udělat piknik v parku.

Na zámku Lemberk bude během prázdnin zpřístupňována středověká věž, která je samostatným prohlídkovým okruhem, bude umožněna prohlídka Bredovské zahrady s letohrádkem, v srpnu zde bude koncertovat Ewa Farna. Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů.

Státní zámek Sychrov na Liberecku.Zdroj: Veronika NovákováCeloročně zpřístupněný Sychrov navazuje na prázdninovou tradici Prohlídek s princeznou, které jsou určeny pro nejmenší návštěvníky a v červenci a srpnu probíhají několikrát denně. Sychrovský zámek nabízí dva stálé okruhy zaměřené na rod Rohanů, příznivce drahých kamenů a řemeslného umu jistě zaujme trasa Zlatý poklad – jedná se o trezorovou místnost se sbírkou šperkařských plastik z dílny významného českého umělce Františka Khynla, kterou České republice tento turnovský rodák věnoval, doplněnou o expozici vzácných předmětů ze sychrovských sbírek (zlacené kalichy, slonovinové sošky). Tento okruh je bezbariérový. Do konce července je v bývalé zámecké konírně výstava České korunovační klenoty na dosah – Osudy 22 korunovaných panovníků, zámecký areál se v létě se stane dějištěm muzikálů a divadelních představení, na srpen se chystají oblíbené Skotské hry.

Ceebius Run 2022 aneb běháme pro potřebné ve Frýdlantu.
FOTO: Na start! Ve Frýdlantu se opět běželo pro potřebné

Fenomén Českého ráje, hrad Trosky, vstoupil do letošní sezony s novinkou v podobě umožnění nákupu vstupenek on-line a také možnosti využití platebního terminálu návštěvníky. V areálu hradu je nabízeno občerstvení či možnost posezení s vlastními svačinami, závěr července zde bude patřit lanochodcům, během Hradozámecké noci v srpnu se návštěvníci mohou těšit nejenom na opékání špekáčků, posezení s živou hudbou, ale také na povídání o historii Trosek, zazní i pověsti a báje, které k tomuto místu patří – baterky s sebou!

Zámek Zákupy je druhým objektem na Liberecku, který má celoroční provoz. Zavíracím dnem je pondělí. Prázdniny zde přivítají v sobotu 2. července Královskými oslavami na počest krále a posledního urozeného majitele zámku Karla I. Zákupský zámek nabízí v letních měsících dva prohlídkové okruhy se zaměřením na historii objektu. V červenci a srpnu zde dětské návštěvníky provází princezna.

Lucie Bidlasová