Nápad vzešel z činohry a všem se zalíbil. Získat trochu odstup, mít nadhled nad situací, vzdálit se přízemním starostem a také být na čerstvém vzduchu – to je potřeba, kterou dnešní doba vyvolává. Šéfka činohry Kateřina Dušková k tomu říká: „Když mi nebylo úplně dobře, táta mě brával na kopec. Dívali jsme se na malé lidi, na malá auta, na malé problémy. Dívat se na svět shůry je fajn. Věci, kterými se zabýváme, se zdají být malichernými, problémy se rozpouští… Na kopci nebo na střeše jsme blíž nebi a to, co za námi zůstalo dole, se zdá být maličké a nepodstatné. Pojďme se dívat na věci s tímhle odstupem. A divadlo je místo, kde se potkáme a budeme sdílet příběhy. Nezbývá nám než se smát.“

Nezůstalo pouze u motta, myšlenka se promítla i do vizuálu. Plakáty činoherních, operních i baletních představení pro sezónu 2021/2022 ukazují nadhled doslova – jsou na nich záběry z libereckých střech. Na nich se ocitají postavy z inscenací, pro které jsou střechy netypickým jevištěm doplněným o kulisy města a nebe nad ním. Pro tento projekt oslovilo divadlo známého libereckého fotografa Radka Drbohlava, který se v nedávné době představil uměleckou portrétní fotosérií Hibernace 2020.

Výsadba ovocných stromků v obci Hlavice.
OBRAZEM: Jedlá cesta. V Hlavici lidé sázeli ovocné stromy

 „Focení pro DFXŠ beru hlavně jako velkou čest a nápad focení plakátů na libereckých střechách mě okamžitě zaujal. Na rozdíl od mých jiných projektů, které si většinou aranžuji v pohodlí ateliéru, je tento nápad jiný v tom, že se musím řídit prostředím a určenou scénou, což je samo o sobě velká výzva. Navíc mám trochu strach z výšek, takže i s tímto jsem se musel naučit pracovat. Ale setkání s báječnými lidmi z divadla udělala z každého focení čirou radost,“ řekl o spolupráci Radek Drbohlav.

Výzvou není jen samotné focení, ale i přípravy, které mu předchází. Vybírají se zajímavé střechy, na které je vůbec možný přístup a které nabídnou zajímavé pohledy na město. Focení už proběhlo například na střechách budovy Nového magistrátu a Hotelu Praha.

Michaela Pompová