Dva dny otevřených dveří připravily sklárny, ateliéry a také muzea v Lužických a Jizerských horách, Krkonoších a Českém ráji. Návštěvníci měli možnost koupit dárky pro své milé z rukou místních mistrů a také strávit příjemný adventní čas. Sklářské muzeum v Novém Boru, které patří k nejstarším sklářským muzeím na světě, si pro děti připravilo kreativní dílny, stejně jako Ajeto a Sklářská krčma v Lindavě, kde si malí návštěvníci vyzkoušeli pískování i foukání skla.

Tvořivé dílny s výrobou skleněných ozdob, náramků, knoflíků či přání se uskutečnily v Muzeu skla a bižuterie, Křišťálovém ráji a dalších místech v Jablonci nad Nisou. Adventní program nabídlo i Severočeské muzeum v Liberci s unikátní Křišťálovou věží a nejdelším skleněným žebříkem.

Projekt Křišťálové údolí propojuje sklářské, bižuterní a šperkařské umění na severu Čech, od Kamenického Šenova až po Harrachov. Před více než 300 lety se zde zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk. Zde dali vzniknout i dokonalé skleněné perličce. Většina produkce z Libereckého kraje odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen zde.

(mik)