Velké množství vody z prameniště napájí Jenišovský rybník, který na něj přímo navazuje. Druhý pramen,zvaný Horní, se ukrývá na svazích vrcholu Ještěd.

Okolím Osečné vede také naučná stezka K Pramenům, která je dlouhá asi 3 kilometry a má osm zastavení. Přímo k hlavnímu prameni sice nevede, ale zase na ní dozvíte spoustu zajímavého hlavně o místní fauně a flóře. Hlavní pramen je přístupný po červené značce z obce Osečná (nebo Janův Důl).

Na svém začátku je Ploučnice spíše potokem, ale i ten dříve zajišťoval pohon několika mlýnských kol v Osečné a Lázních Kunratice. Odtud řeka míří do Stráže pod Ralskem, Mimoně a České Lípy. Díky romantické krajině, kterou teče, je Ploučnice oblíbená u vodáků. Nad Novinami pod Ralskem se zařezává do hluboké pískovcové soutěsky zakončené stometrovým tunelem. Tento úsek se nazývá Průrva Ploučnice.

Až do Děčína měří její tok přes 105 kilometrů. Je pravobřežním přítokem Labe. Ploučnices povodím 1194 km čtverečních ústí do největšího českého toku pod děčínským zámkem.

Miloslava Kroužková