Pestrý program, který nabízí přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech.

„V letošním roce chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Program připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Den architektury v Libereckém kraj zaostří na vodní toky, historii i současnost vybraných měst. V Liberci prozkoumáme s Alenou Říčankovou historické pavilony areálu nemocnice, která je typickou stavební skrumáž budov z různých časových období. Procházka s historikem architektury Jaroslavem Zemanem nabízí prohlídku staveb spojených s říšskou politickou propagandou a představí i nerealizované vize na přestavbu Liberce, hlavního města tehdy nově ustanovené župy.

V Jablonci nad Nisou se vydáme s architektem Jakubem Chuchlíkem prozkoumat krajinu i město korytem Bílé i Lužické Nisy. Putování za vodou a vodními díly nabídne i Tanvaldsko s architektkou Petrou Veselou. Ve Frýdlantu si připomeneme nedávné zásahy do historického jádra a náměstí s architektem Vladimírem Baldou nebo se vydáme po secesních, neoklasicistních a funkcionalistických stavbách Rudolfa Bitzana a jeho současníků s architektem Ladislavem Davidem.

V Lomnici nad Popelkou cesta povede po stopách majitelů lomnického panství a Vratislavice nad Nisou nabídnou komentovanou procházku od Zauhlovačky k mateřské školce. V Turnově program nabízí se členy klubu přátel železnic Českého ráje návštěvu depa i cestu historickým vlakem. Nejen příznivci horské turistiky ocení komentovanou prohlídku nově otevřené Muzeum horolezectví s jeho autory z ateliéru Hipposdesign Praha.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!,  cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Silvie Marková