V minulém týdnu navštívil Liberecko polský velvyslanec Mateusz Gniazdowski. Zavítal mimo jiné do Frýdlantu „Během první části návštěvy polského velvyslance se v naší frýdlantské radnici jednalo o otázkách dopravního napojení Frýdlantska na Polsko, o podmínkách bezpečnosti v česko-polském příhraničí i o cestovním ruchu. I proto byl jednání přítomen také kastelán hradu a zámku Frýdlant Jiří Holub. Dle jeho statistiky totiž loni tvořili více než polovinu všech návštěvníků právě turisté z Polska. A zlepšením propagace na polské straně, například ve Swieradóvě Zdróji, by mohl být jejich počet ještě vyšší,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Většímu zájmu polských turistů o krásy Frýdlantska by pak prospělo i obnovení vlakové osobní dopravy na železniční trase Frýdlant – Zawidów. „Jde o část trati na trase Praha – Liberec – Frýdlant – Zawidow – Zhořelec, která byla v prosinci zahrnuta do globální evropské sítě TEN-T. Věřím, že se obnovení provozu na trati mezi Frýdlantem a Zawidowem podaří, stejně jako se v minulosti podařilo třeba u vlaku z Liberce do Sklářské Poreby,“ doplňuje starosta Frýdlantu.

„S velvyslancem Polska jsme také mluvili o užší spolupráci polské strany s Městskou policií Frýdlant, kterou jsme loni nově zřídili, o vzájemné přeshraniční spolupráci hasičů, základních škol i sportovců. Nejen na hrad a zámek k nám totiž míří polští návštěvníci. Velmi si oblíbili například i náš krytý zimní stadion,“ uvádí místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Skalní divadlo na Českolipsku.
Tip na výlet po kraji: Skalnímu divadlu vévodí mladší sestra Pravčické brány

Druhá část návštěvy Frýdlantska polským velvyslancem proběhla poté v prostorách Zámeckého dvora v Černousích. Zde šlo při pracovní večeři o partnerské setkání velvyslance a představitelů přeshraničních partnerů a sousedů. K jednomu stolu zasedli k velvyslanci, hejtmanovi kraje a starostovi Frýdlantu starostové Heřmanic Vladimír Stříbrný, Bogatynie Wojciech Dobrołowicz, Záwidówa Robert Łężny, Habartic Stanislav Briestenský, Swieradówa Zdróje Roland Marciniak, Lázní Libverda Jan Pospíšil a Nového Města pod Smrkem Petr Černica. Na setkání pak byl přítomen i ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar, ředitel polské společnosti PGE Sławomir Wochna a náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník. 

„Hovořili jsme o tom, co se povedlo v minulém roce, o podepsání mezivládní dohody o Turówu a nadací PGE a Libereckým krajem. Řekli jsme si, že to byl dobrý krok pro spolupráci a probrali další potřebné kroky, které je třeba v rámci této dohody podniknout. Například v souvislosti s projektovou přípravou opatření, která by měla být financována z peněz, jež dalo na Frýdlantsko Polsko a elektrárna Turów. U nich je bohužel velké zpoždění. Zrekapitulovali jsme také, jak jsme vzájemně spolupracovali v posledních 20 letech a kam bychom chtěli spolupráci posunout dál,“ uvedl starosta Frýdlantu.

„Dále jsme jednali o rozvoji turistického ruchu, společných česko-polských silničních projektech a také o bezpečnosti. Právě toto téma v pohraničí silně rezonuje a my chceme proti kriminalitě, která působí obyvatelům těchto oblastí starosti, s využitím česko-polské spolupráce účinněji bojovat,“ doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Vodopády Chřibská.
Výlet Lužickými horami zavede na Chřibské vodopády i Malý Stožec

Také v Černousích probíhala debata o nutnosti lepší železniční dopravy na polské straně, dále o možnostech spolupráce s Polskem na projektu cyklostezky Heřmanička, o turistických cílech v Polsku jako je Skywalk  a v ČR (například Singltrek) a celkově o podpoře turismu na obou stranách hranice s ohledem na turisty druhé země. „Požádali jsme pana velvyslance, aby napomohl v rámci svých jednání tomu, aby projekty, které připravuje třeba Swieradów Zdrój s Bedřichovem na značení a rozšíření běžkařských stezek, byly akcentované a nebyly jim kladeny zbytečné úřednické překážky,“ dodal starosta Frýdlantu.

Společně se pak všichni jednající shodli na tom, že nedostatečnou pozornost, kterou česko-polskému pohraničí věnují hlavní města obou zemí, alespoň částečně zachraňuje velmi úzká spolupráce partnerů na obou stranách hranice.

Společné setkání seniorů tří obcí ve Všelibicích.
Ve Všelibicích se uskutečnilo společné setkání seniorů tří obcí

Velvyslanec během návštěvy Liberecka zavítal také do Chrastavy.  Se starostou Michaelem Canovem a hejtmanem Martinem Půtou, který velvyslance doprovázel po příhraničních městech, jednali o tématech dlouhodobě spojujících obě země. Senátor Michael Canov seznámil významného hosta se svým pohledem na řešení dlouholetých sporů ohledně územního dluhu mezi oběma zeměmi.

Dále diskutovali např. o problematice kolem dolu Turów, o chybějící vlakové zastávce na železniční trati Liberec – Zittau a dalších tématech.

Chrastava s polskou stranou spolupracuje dlouhodobě. Má velmi dobré zkušenosti v rámci partnerství se dvěma polskými městy, i o tom byla na radnici řeč… Setkání trvalo asi hodinu a odsud velvyslanec pokračoval na návštěvu do Hrádku nad Nisou.

Martina Petrášková, Město Frýdlant 
Romana Prošková, mediální a informační referentka Města Chrastava