Aktuálně se zastavilo na čísle více než 570 tisíc, stromy pomohlo do krajiny a měst dostat na 8,5 tisíce lidí. Unikátní portál s interaktivní mapou na www.sazimebudoucnost.cz tak vůbec poprvé návštěvníkům umožní sledovat, kde se stromy skutečně sázejí, jaké druhy jsou zrovna v kurzu nebo kdo za výsadbovými akcemi stojí. „Nejčastěji lidé vysazují duby, javory a lípy.

Mezi nejčastější sazeče patří spolky a obce, největší absolutní počet stromů si připsaly těžební společnosti v rámci rekultivace po těžbě. Celkově se nám sešlo přes 420 akcí, nejaktivnější sazeči co do počtu výsadeb jsou v Jihomoravském kraji,“ shrnuje Miroslav Kundrata, strategický ředitel Nadace Partnerství, která sázecí výzvu spustila.

V Libereckém kraji se do sázení stromů zapojilo na deset subjektů. V kraji se sázelo například k výročí sto padesáti let od narození Mahátmy Gándhího na začátku října. Na tuto počest vyrostlo v aleji ve Vyskeři sto devětačtyřicet stromů. Akci zorganizovalo Ministerstvo životního prostředí společně s Velvyslanectvím Indické republiky. 

Rovnou tři třešně zasadila také společnost Aron House u kostela Navštívení Panny Marie ve Starém Hracově. Dobrovolníci ze společnosti jsou již pravidelnými sazeči. V roce 2018 se zapojili k oslavám stého výročí zasazením lípy svobody.

Z Lomnice nad Popelkou pochází Rohanova douglaska, loňská finalistka soutěže Strom roku, která se umístila na čtvrtém místě. Možná další finalista nebo dokonce vítěz se jednou vyklube z řady nových dubů v aleji, kterou město vysadilo v Oboře u loveckého zámečku. A rovnou sto čtyřiapadesát nových stromů zapustilo své kořeny taky v Turnově díky spolku ZAzemí. Do akce s názvem Aspoň jeden strom se zapojilo třiasedmdesát dobrovolníků na šestnácti různých lokalitách.

Iniciativa Sázíme budoucnost ale není jen o hloubení jam a zatloukání kůlů. „Soustředíme se také na metodickou podporu správných výsadeb a péči o stromy, odstraňování legislativních bariér pro výsadby nebo snazší čerpání peněz na sázení i následnou péči. Zájemci o výsadby ve městech už nyní mohou žádat o podporu ze Státního fondu životního prostředí, na jaře Fond spustí také posílený titul Programu péče o krajinu. Již tradičně mohou zájemci soutěžit také o granty Nadace Partnerství. Řada výzev se ale otevírá již nyní, stromy od začátku února podporuje například i Nadace ČEZ. Všechny možnosti financování najdou zájemci na www.sazimebudoucnost.cz,“ uzavírá Miroslav Kundrata.

David Kopecký