Zve na výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to s odborným výkladem. Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov.
Den architektury nabídne na začátku října četné pohledy na minulost i současnost Libereckého kraje a jeho architektury, urbanistických celků i dopravních sítí. Připomene historii libereckých tramvajových tratí, které dotvářely kolorit města, i nerealizované projekty dopravního inženýrství. Na kole se projede údolím Smědé kolem zaniklých mlýnů a továren, v Kamenickém Šenově a Bedřichově půjde cestami jizerských sklářů, vyrazí po stopách lomnických hospůdek i zaniklých obcích kolem Ralska. Program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.
V Liberci se Den architektury ponoří do historie tramvajové dopravy, jejích původních tras a historických vozů tvořících kolorit starého Liberce. Připomene historii místního motorismu, zaměří se na dochované stavby spojené s městským provozem a připomene i nerealizované projekty, dopravní inženýrství z dob před uplatněním prvních automobilů, tzv. Hitlerovu dálnici či rozsáhlé průtahy s tunely pod městem. Patnáctikilometrová cyklovyjížďka z Frýdlantu povede údolím řeky Smědé kolem renesančních mlýnů, hamrů a kováren, i továren, dělnických domů a továrnických vil z 19. století, aby skončila v Jizerskohorském technickém muzeu v Bílém Potoce.
V Lomnici nad Popelkou proběhne vernisáž výstavy Po stopách hospůdek na Lomnicku, na kterou tematicky naváže komentovaná prohlídka města i Řemeslného pivovaru Lomnice nad Popelkou. V zaniklé sklářské osadě Kristiánov u Bedřichova si zájemci připomenou význam lesních skláren v Jizerských horách. Zaniklé obce a pohnuté osudy oblasti kolem Ralska připomene vyjížďka osobními auty od Muzea vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově. V Turnově se fandové architektury vydají po židovské čtvrti, vymezené ulicemi Palackého, Trávnice a Krajířova.
„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let.
Silvie Marková