Na start virtuálního závodu, jehož trať na 5 a 10 km bude vyznačena do neděle 22. května, se mohou vydat běžci i nadšenci v čase, který jim vyhovuje nejlépe. Na sobotní odpoledne 21. května je připraven od 14 do 17 hodin doprovodný program pro rodiny s dětmi, dětské běhy a hromadný start běhu na 1 km. Uhrazením startovného přispějí závodníci Paměti národa na nahrávání unikátních regionálních svědectví pamětníků klíčových mezníků československých dějin.

„Stejně jako v loňském roce jsme připravili okruhy dlouhé pět a deset kilometrů. Pětikilometrový okruh vede nad Vratislavicemi po cestách a loukách. Kdo si chce zaběhnout deset kilometrů, vyrazí na něj dvakrát. Na těchto okruzích budou běžci soupeřit on-line. Detaily najdou na adrese www.behpropametnaroda.cz/liberec,“ řekla Michaela Pavlátová, ředitelka severočeské pobočky Paměti národa. „Rodinná kilometrová trasa bude připravena na sobotní odpoledne a hodí se i pro dětská odrážedla, tříkolky, koloběžky nebo kočárky. Maminky a tatínkové si ji mohou se svými dětmi proběhnout nebo v klidu projít.“

Doprovodný program otevře v sobotu odpoledne 21. května ve 14 hodin svou „rozcvičkou“ největší český youtuber Steve Watts, který také odstartuje hromadný běh na 1 km. Děti se mohou po běhu zklidnit v dílničkách či u Medvědích pohádek divadla Rolnička od 15 hodin a poté se společně s rodiči rozvlnit v rytmech kapely Malukoš od 16 hodin. Program byl tvořen s ohledem na naše nové sousedy z Ukrajiny, které tímto zveme srdečně mezi nás.

Běh pro Paměť národa také doprovází panelová výstava s deseti příběhy pamětníků 20. století z Libereckého kraje, instalovaná od 5. května v Liberci na ulici 5. Května. Výstava v centru Liberce setrvá do 27. května.

Česká Paměť národa patří mezi největší archivy vzpomínek na světě, ve které najdete přes 10 000 svědectví válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů nebo disidentů. Lidé si na běhu připomínají nejčastěji osobnosti z Paměti národa, například odbojářku Hanu Truncovou, generály Sedláčka a Fajtla. Často znějí i jména Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Milady Horákové nebo statečných příbuzných.

„Běžím za pradědu vojáka, kterého vyhodili z práce, a dědu, který kvůli tomu nesměl studovat,“ říká herečka Denisa Barešová, která Běh pro Paměť národa podporuje. Každý z běžců si na startovní číslo může napsat někoho, kdo jej inspiruje nebo koho chce připomenout. Symbolicky mu tak věnuje svůj běh.

Na liberecký Běh se lze zaregistrovat na adrese www.behpropametnaroda.cz/liberec.

„V loňském roce jsem běžela za natočení několika nových příběhů u nás na severu, v tom letošním bych si přála běžet za natočení desítek nových příběhů, které nám připomínají odvahu a naději i v situacích, které se zdají býti beznadějné,“ dodává Michaela Pavlátová.

Nina Doubková