Ve čtyřech kolech musely děti například postavit most, výtvarně zpracovat molekulu vody či vytvořit a natočit zmíněnou řetězovou reakci. Celkem soutěžilo na 500 dětí do 15 let. iQvýzva navazuje na pět úspěšných ročníků soutěže Veselý stroj.

Jediným limitem byla představivost a šikovnost soutěžících. V každém kole získávali jak body z hlasování návštěvníků webu iQLANDIE, tak body odborné poroty. Každé kolo tedy poskytlo až 6 laureátů cen. Všichni pak postoupili do závěrečného absolutního hodnocení, kde už rozhodovala odborná porota o konečném pořadí „TOP3“.

Řetězová reakce absolutních vítězů trvá téměř půl minuty a vede prakticky celou kuchyní. Chlapci využili domino, vláčky a krabice s džusem. Na závěr řetězová reakce dokonce ovládla pákovou baterii a do dřezu začala téct voda.

Absolutní pořadí iQvýzvy 2020/2021:

1. místo – Štěpán (8 let) a Jakub (10 let) Koupilovi
2. místo Adéla Žitková (10 let)
3. místo Anisa a Latífa Ali (9 a 11 let)

Speciální ocenění Lidie Vajnerové bylo uděleno dvanáctiletému Martinu Michalicovi, jenž kreativitu, protože své video pojal jako animaci a prokázal tak nejen kreativitu, ale také značné schopnosti práce s počítačem či grafickými programy.

Zakladatelka liberecké iQLANDIE Lidie Vajnerová soutěž komentuje: „Letos jsme nemohli pořádat populární workshopy, takže jsme soutěž přenesli do online prostředí. Pro současnou mládež to není vůbec žádný problém, přišly hromady fotek či videí prokazujících neuvěřitelnou kreativitu i šikovnost našich dětí. Pro mě osobně je největší radostí, že z 25 finalistů z celé České republiky jich navzdory horku dorazilo 23. I díky tomu mělo vyhlášení zase skvělou atmosféru.“

Všichni, kdo ve čtyřech kolech obsadili stupně vítězů buď v hlasování či od poroty byli pozváni na slavnostní vyhlášení, které se uskutečnilo v sobotu 19. června. Měli volný vstup do iQLANDIE již od rána a u vchodu dostali označení VIP, což jim zajištovalo přednostní péči personálu iQLANDIE. Všichni si tato privilegia viditelně užívali.

Program vyhlášení byl zpestřen kulturními vystoupeními, speciální science show s mrazovými i ohňovými efekty a speciální projekcí filmu z Anifilmu.

Výherci iQVÝZVY získali mnoho krásných cen partnerů v čele s Nadačním fondem Gago, Zdravotní pojišťovnou MVČR, ČSOB a dalších.

Radovan Vrátný