Vydejte se s Větrníkem Do luftu
KDY: kdykoli
KDE: Liberec, instrukce na www.ddmliberec.cz
ZA KOLIK: zdarma

V outdoorové hře pro celou rodinu Do luftu je každou středu připraveno místo naplněné úkoly, zážitky, případně tipy na další výlety. Pro každé místo autoři připravili variantu pro mladší i starší výletníky. Další středu se zde pak kromě nové várky úkolů objeví i řešení těch z předchozího týdne. Hra má dvě varianty - online verze s použitím QR kódů - k této verzi je potřeba chytrý telefon/tablet s foťákem, čtečkou QR kódů a přístupem k internetu. Načtení QR kódu v daném cíli otevře webovou stránku hry s úkoly, které lze na místě plnit. Offline verze s použitím papíru - instrukce k této verzi jsou k dispozici u jednotlivých cílů na webu, je třeba je vytisknout před odchodem na výlet a vzít s sebou. Všechny další informace a cíle výletů jsou rovněž na webových stránkách DDM Větrník.

Výstava 40x výlep
KDY: do 28. února
KDE: www.muzeumcl.cz
ZA KOLIK: zdarma

Virtuální ozvěna výstavy plakátů se 40 díly umělců a výtvarníků z regionu nebo vazbami na něj odkazuje na výstavu 40x výlep, realizovanou spolkem Progres na plakátovacích plochách města České Lípy loni v prosinci. Unikátní počin dohromady vytvořila čtyřicítka výtvarníků, fotografů a literátů. Po oživení veřejného prostoru se dostává i do toho virtuálního. Najdete na webu Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa.

Vrať mě zpátky do pohádky
KDY: do konce března
KDE: www.kvkli.cz
ZA KOLIK: zdarma

Možná si myslíte, že se v době uzavření v Krajské vědecké knihovně Liberec nic neděje, ale maskot Toník zjistil, že se některé postavy zatoulaly. Pomůžete je vrátit do správné knížky? Za účast v soutěži obdržíte drobnou odměnu. Na závěr soutěže proběhne losování tří hlavních výherců. Napište do knihovny, do které knížky patří postavy vyjmenované na plakátu, který najdete na webu knihovny pod názvem soutěže. Tam najdete i mail, kam odpovědi poslat. Nezapomeň napsat své jméno, příjmení a věk.

Čarovná rybí kostička
KDY: Sobota 13. února od 10 hodin
KDE: YouTube kanál Naivního divadla Liberec
ZA KOLIK: zdarma

Loutková pohádka bude další ze série živých vysílání Naivního divadla. Na facebooku se navíc podívejte na bonusové video, které zachycuje vyrábění hlaviček k loutkám, a že jich bylo spoustu, protože hlavní hrdinka příběhu Alenka má sedmnáct sourozenců.

Moje kino live - Kino Máj Doksy
KDY: čtvrtek 11. února - neděle 14. února
KDE: www.kulturadoksy.cz a kinodoksy.cz
ZA KOLIK: 100 Kč

Dokské kino se zapojilo do projektu „Moje kino Live“, který přináší divákům filmy domů a také pomáhá alespoň částečně se složitou situací po uzavření kin v současné pandemické situaci. Nejpozději hodinu před začátkem projekce zakoupíte vstupenku na www.kulturadoksy.cz. Nejpozději 30 minut před začátkem projekce pak obdržíte e-mail s odkazem na stream. Kromě projekce samotné je je k dispozici půl hodiny před a půl hodiny po filmu chat, kde si můžete popovídat s ostatními diváky.

Program:

Čtvrtek 11. 2. ve 20:30: Helmut Newton: Nestoudná krása
Pátek 12. 2. ve 20:30: Corpus Christi
Sobota 13. 2. ve 20:30: Až vyjde měsíc
Neděle 14. 2. ve 20:30: Tenkrát podruhé

Z Tábora je rozhled do ráje
KDY: celoročně 
KDE: Chlum u Lomnice nad Popelkou
ZA KOLIK: 20 Kč

Když v zimě vysvitne slunce, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru. Jakmile tedy takový slunečný den přijde, lze doporučit třeba vycházku na vrch hory Tábor, odkud je krásný výhled na okolní krajinu z jedné z nejhezčích českých rozhleden. Nejbližší autobusová zastávka je ve zhruba tři a půl kilometru vzdálené Lomnici nad Popelkou, železniční stanice je v obci Ploužnice asi kilometr a půl od rozhledny. Kdo pojede autem, může zaparkovat přímo u penzionu a restaurace na vrchu Tábor. V zimě se přístupové cesty udržují pouze pluhováním, nicméně jsou většinou sjízdné. Na samotný vrchol hory Tábor také vede Křížová cesta. Kdysi tu stávala 22 metrů vysoká dřevěná rozhledna, která byla postavena už v letech 1888 až 1897. Dřevěné rozhledny však mají zpravidla omezenou životnost. Proto byla v roce 1911 zpřístupněna cihlová rozhledna, vysoká 35 metrů. Její výstavbu organizoval Josef Tichánek, dědeček české herečky Věry Tichánkové, známé například jako takřečená Černá kronika z dětského muzikálu Ať žijí duchové. V 90. letech minulého století se rozhledna stala soukromým majetkem; zároveň však začala chátrat. Až počátkem 21. století se objevili noví majitelé a jejich plán na obnovení vyhlášeného poutního místa s rozhlednou vyústil v rozsáhlou rekonstrukci. Rozhledna bývá přístupná celoročně. Má svůj vlastní vchod s turniketem na mince. Ovšem pozor! Turniket nevrací! Je potřeba mít přesný obnos peněz.

Magický Nepál
KDY:  Neděle 14. února ve 20 hodin
KDE: facebook Kulturního centra Vratislavice
ZA KOLIK: 99

Nepál je země nejen pro dobrodruhy, toužící zažít dobrodružství v nejvyšších horách planety, ale i pro romantiky hledající smysl života během poklidného putování po prastarých stezkách ve stopách karavan jaků. A Martin Hájek se s vámi podělí o zkušenosti s tímto malým královstvím, s nímž má bohaté zkušenosti.

Proč si nerozumíme, píše Gladwell
TIP NA KNIHU
KDE: např. na kosmas.cz
ZA KOLIK: za 319 Kč

Průměrná délka života básníků zaostává za délkou života dramatiků i autorů románů. Mají víc emočních poruch než ostatní, pětkrát víc sebevražd. To míní Malcolm Gladwell, rodák z Anglie, který vyrůstal v Kanadě. Je autorem knihy Proč si nerozumíme, s podtitulem Co bychom měli vědět o lidech, které neznáme. Jako příklad básnického génia odsouzeného k záhubě uvádí Sylvii Plathovou (1932 1963, USA). Na dalších příkladech pak ukazuje, že se i mnozí další lidé našim měřítkům vymykají.