Skleněná zahrada čiší energií 
KDY: kdykoli
KDE: Sklárna Pačinek Glass, Kunratice u Cvikova
ZA KOLIK: vstup zdarma

Nejen v České republice, ale i daleko za jejími hranicemi znají milovníci umění výrobky severočeského skláře Jiřího Pačinka. V roce 2008 založil svoji první sklárnu v Lindavě. V roce 2015 pak vznikla druhá sklárna v Kunraticích u Cvikova, kam od března 2020 koncentruje všechny své sklářské aktivity, a ze které se stává čím dál oblíbenější cíl turistů. Návštěvníci si mohou prohlédnout huť, brusírnu a prodejní vzorkovnu a především magickou Skleněnou zahradu. Ta je přístupná celoročně ve dne i v noci, kdy je nasvícena a záplava tvarů, barev a optických iluzí zavede doslova do jiného světa. Magický prostor neztrácí své kouzlo ani v zimě, kdy jsou skleněné listy, či poupata obalena vrstvou námrazy a ledu. Každý rok se v zahradě navíc objeví nový druh. Mimořádným zážitkem při návštěvě sklárny je bezpochyby také prohlídka Křišťálového chrámu, který za souhlasu a spolupráce obce a cvikovské farnosti Cvikov vznikl v kunratickém kostele Povýšení svatého Kříže. Tato kulturní památky totiž díky skláři Pačinkovi získala nové poslání a funkci jako unikátní galerie a expozice moderního skla.

Noc vědců je stále online 
KDY: kdykoli
KDE: www.nocvedcu.cz
ZA KOLIK: zdarma

V liberecké iQLandii se i loni připojili k Noci vědců a protože tentokrát proběhla online, mohou si jí zájemci užít o po několika týdnech. Stačí jít na web nocvedcu.cz a najít program iQLandie. Ta připravila videa o několika zábavných pokusech jak dostat předmět skrz stůl, nehořlavý balonek nebo poslušná plechovka.

Farmářské trhy se zabíjačkovými pochoutkami 
KDY: Sobota 16. ledna od 8 do 16 hodin
KDE: náměstí Dr. E. Beneše Česká Lípa
ZA KOLIK: vstup zdarma

S novým rokem začíná masopust a k němu samozřejmě patří vše ze zabíjačky. Vynikající jitrnice, jelita, tlačenku, černou polévku, sádlo a další výrobky nabídnou vybraní řezníci. Na farmářském trhu v centru České Lípy nebude chybět ani ostatní sortiment, na který jste na  trzích zvyklí.

Sportovci Jizerských hor 
KDY: kdykoli
KDE: fYoutube kanál VisitJizerky
ZA KOLIK: zdarma

V Jizerských horách se zrodila řada sportovních talentů minulosti i současnosti. Krátká čtvrthodinová videa, jakési medailonky úspěšných sportovců, jejichž kariéra souvisí s Jizerskými horami letními i zimními, nabízí Youtube kanál VisitJizerky. Představí se vám Šárka Razýmová (Sudová), Zuzana Kocumová, Jan Kopka, Helena Karásková nebo Stanislav Mayer.

Moje kino live 
KDY: pátek 15. 1. - neděle 17. 1.
KDE: www.kulturadoksy.cz
ZA KOLIK: 100 Kč

Dokské kino se zapojilo do projektu „Moje kino Live“, který přináší divákům filmy domů a také pomáhá alespoň částečně se složitou situací po uzavření kin v současné pandemické situaci. Nejpozději hodinu před začátkem projekce zakoupíte vstupenku na www.kulturadoksy.cz. Nejpozději 30 minut před začátkem projekce pak obdržíte e-mail s odkazem na stream. Kromě projekce samotné je je k dispozici půl hodiny před a půl hodiny po filmu chat, kde si můžete popovídat s ostatními diváky.

Program:
Pátek 15. 1. ve 20:30: Volejte náčelníkovi Danu Přibáňovi
Sobota 16. 1. ve 20:30: K2 vlastní cestou
Neděle 17. 1. ve 20:30: Ermitáž – síla umění

Éčko LIVE – MaJstream s Tomášem Dianiškou a Matyášem Veselým 
KDY: Neděle 17. ledna v 19 hodin
KDE: facebook Lidových sadů Liberec
ZA KOLIK: evstupenka.cz

Pozvání Jakuba Marvana tentokrát přijali herec a autor divadelních her Tomáš Dianiška a vývojář deskových her, muzikant a makroekonom Matyáš Veselý.

Stephen King: Ústav 
TIP NA KNIHU 
KDE: např. Knihy Dobrovský 
ZA KOLIK: 399 Kč

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a jeho naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj kromě okna… Další z brilantních hororů Stephena Kinga nabízí dramatický příběh o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.

Na žalý po svých, dolů na saních 
KDY: kdykoli, restaurace u rozhledny má otevřené okénko každý den od 10 do 16 hodin
KDE: Rozhledna Žalý, Benecko
ZA KOLIK: zdarma

Krkonoše lákají na vyhlídku Přední Žalý. Nejideálnější cesta na rozhlednu vede od Benecka po červené trase. Vydat se tam lze po cestě Hravé naučné Sojčí stezky. Trasa měří přibližně 3 kilometry a jednotlivá zastavení stezky nabízí mnohá vyžití. Když bude dost sněhu, od kamenné rozhledny se dá sjet na saních až na Benecko. Tak zabalte sáňky, boby či sněžné lopaty a užijte si 1,6 km dlouhou sáňkařskou dráhu