Křišťálový trh
KDY: Pátek 14. října od 16 do 21 hodin a sobota 15. října od 9 do 16 hodin
KDE: Krajská vědecká knihovna Liberec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Křišťálové údolí se na dva dny přenese do prostorů Krajské vědecké knihovny a přinese s sebou i bohatý doprovodný program. Po celou dobu konání se návštěvníci mohou těšit na výrobky ze sklářských dílen a na designové kousky. Nebude chybět ani tvoření pro děti a workshopy zaměřené na zpracování skla nebo kamene. Atmosféru trhu doplní hudba, pohádka pro děti, příchod obří loutky Skláře, artistické vystoupení a také dobré jídlo a pití.

Beseda se skláři
KDY: Pátek 14. října v 18 hodin
KDE: Krajská vědecká knihovna Liberec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Debatu se sklářskými osobnostmi v liberecké knihovně moderuje Ivana Bernáthová. Právě tato zkušená redaktorka a publicistka měla možnost poznat detailně jejich životní příběhy při rozhovorech, které zpracovala pro projekt Osobností Libereckého kraje. Pozvání na debatu přijali významní skláři, umělci. Povídat si bude s Petrem Novotným, který má své sklářské studio a muzeum uměleckého skla v Novém Boru, s Karlem Sobotkou z Těpeř, jediným foukačem skleněných figurek v České republice, Ladislavem Ševčíkem, jehož broušené sklo znají i na japonském císařském dvoře a také se skláři, kteří po roce 1989 obnovili rodinnou sklářskou tradici v Železném Brodě a jejich úspěšná firma Halama letos mohla oslavit úctyhodné 90. narozeniny.

Ať žije Bouchon!
KDY: Pátek 14. října v 19 hodin
KDE: kino Frýdlant
ZA KOLIK: 100 Kč

Frýdlantský ochotnický divadelní soubor J. K. Tyla uvádí v premiéře komedii Jeana Della a Geralda Sibleyrase.

Kdo se bojí Virginie Woolfové?
KDY: Pátek 14. října a sobota 15. října ve 20 hodin
KDE: Divadlo F. X. Šaldy Liberec
ZA KOLIK: 150 - 390 Kč

Slavné komorní drama plné překvapivých zvratů, krutých her i komické absurdity lidských vztahů se konečně dostává na jeviště libereckého divadla. K ránu po dlouhém večírku se zábava dvou manželských párů zvrhne ve vzájemné urážky a nelítostný souboj o to, kdo na svého partnera vytáhne nebo vymyslí jedovatější tajnosti.

Noční prohlídka
KDY: Pátek 14. říjen od 20 hodin
KDE: Zámek Svijany
ZA KOLIK: od 90 Kč

avštivte noční komentovanou prohlídku Zámku Svijany s archeologem Petrem Brestovanským. Během přibližně dvouhodinové prohlídky se dozvíte řadu zajímavých informací nejen o expozicích na zámku.

Podzimní mykologická procházka
KDY: Sobota 15. října v 9 hodin
KDE: sraz u restaurace Zatáčka, Hrádek nad Nisou

Procházka, při které se seznámíme se známými i méně známými druhy hub podle aktuální nabídky podzimního lesa. Průvodcem bude Pavel Vrátný.

Zpřístupnění středověké věže
KDY: Sobota 15. a neděle 16. října od 9 hodin
KDE: Zámek Lemberk
ZA KOLIK: 80 Kč

Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku Lemberk. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

Běh okolo Lemberka
KDY: Sobota 15. října v 9:30 (prezentace od 8:30)
KDE: kaplička u markvartického rybníka, Jablonné v Podještědí
ZA KOLIK: startovné od 90 Kč

38. ročník tradiční akce. Závod je zařazen do okresní běžecké ligy O pohár Českolipského deníku, ale jeho součástí je i veřejný běh, k němuž se může přidat úplně každý.

Mattoni Liberec Nature Run 2022
KDY: Sobota 15. října od 10 hodin
KDE: nám. Dr. E. Beneše Liberec

Start závodu je sice v samém centru Liberce, ale jinak si při něm užijete přírodu. Trasa vás povede lesem, kolem přehrady, přes žulový lom a Jizerskými horami zpět. Na výběr je rodinný závod v délce 2 kilometry, aby se mohly zúčastnit děti i maminky s kočárky. Hlavní běhy měří 12 a 22 kilometrů. Všechny potřebné informace najdete na www.runczech.com/cs/akce/mattoni-liberec-nature-run-2022.

Perníková chaloupka trochu jinak s Míšou Dolinovou
KDY: Sobota 15. října v 10 hodin
KDE: Sokolovna Proseč pod Ještědem
ZA KOLIK: 60 - 300 Kč

Křupík a Smaženka jsou zlobivé děti, které nezdravě jí. Samy se vydají za Babicí Připálenicí, která je nezdravě vykrmí. Kdo je zachrání a proč začnou konečně zdravě jíst se dozvíte v tomto příběhu, který je i velkým dialogem s dětmi, s písničkami a tancováním. Zábavnou formou se děti dozví o nástrahách současných „dobrot“ a „fast foodů“.

Hejnicman 2022
KDY: Sobota 15. října od 13 hodin
KDE: centrum Hejnic

10. ročník sportovně - turistického závodu pro muže a ženy. Výstup na Ořešník se zátěží či bez ní. Informace o závodě na www.mestohejnice.cz.

Pavlik, Bobby a duchové města
KDY: Sobota 15. října v 17 hodin
KDE: Naivní divadlo Liberec
ZA KOLIK: 100 Kč

Premiéra magické detektivky říznuté operou i rapem. Dívka, která v podobě Nočního motýla po setmění plachtí nad ulicemi města. Střešní rybář nahazující noc co noc udici z okraje střechy starého činžáku. Duch opery, jehož zpěv dokáže rozpohybovat věci i dění. A také hranatý Golem, ďábelský Developer a především dva pěvecky nadaní kamarádi, shodou okolností noční zametači městských bulvárů. To jsou jen některé z netradičních postav tajuplné noční detektivky.

S hlavou v oblacích
KDY: Sobota 15. října v 18 hodin
KDE: Sokolovna Proseč pod Ještědem
ZA KOLIK: 100 Kč

Nové představení Divadelní společnosti Vojan. Tři letušky a jeden pilot se rozhodnou vyřešit své finanční potíže malou, jednorázovou brigádou – bombovým útokem na soukromé letadlo jim neznámého zbohatlíka. Navzájem se neznají a člověka, který celou akci vede a financuje, nikdy neviděli.

Varhanní koncert: František Novák
KDY: Sobota 15. října v 19 hodin
KDE: kostel Nalezení sv. Kříže Liberec

Úžasné zvuky varhan tentokrát v režii pedagoga Univerzity Hradec Králové – Františka Nováka.

Hejnicfilm 2022
KDY: Sobota 15. října v 19 hodin
KDE: kino Hejnice

2. ročník přehlídky outdoorových filmů s besedou s Klárou Kolouchovou, naší nejúspěšnější horolezkyní, která zdolala čtyři osmitisícovky.

Dýňová neděle
KDY: Neděle 16. října v 10 hodin
KDE: nám. Dr. E. Beneše Liberec
ZA KOLIK: vstup zdarma

Již tradiční dýňový speciál, na kterém se pobavíte, ochutnáte spoustu dobrot nejen z dýní a vychutnáte si neděli. O zábavu se postará Motyčkovic klika se svým dýňovým workshopem, kapela NS Trio a looper IGGY.

Divotvorný hrnec
KDY: Neděle 16. října v 16 hodin
KDE: Divadlo F. X. Šaldy Liberec
ZA KOLIK: 150 - 490 Kč

Původní verze broadwayského muzikálu Finian’s Rainbow uchvátila českou dvojici V+W natolik – již po společném návratu z emigrace - že ji hned poté převedli na české jeviště, s přenesením do českých reálií. Ústřední postavou se stala postava vodníka Čochtana, kterou si Jan Werich vybudoval přímo „na tělo“, Jiří Voskovec hru režíroval. Divotvorný hrnec byl zároveň jejich poslední společnou hrou a objevilo se v ní hned několik výrazných umělců, jako byly Ljuba Hermanová, či Soňa Červená. Divotvorný hrnec V+W připomíná svou laskavostí a jemným humorem nejen odvěké přání po vítězství dobra nad zlem, ale především podtrhává naléhavý pocit, že domov máme jen jeden. A jak může člověku být, když ho má až tam, „tam za tou duhou“.

Když nechtějí malé myšky spát
KDY: Neděle 16. října v 16 hodin
KDE: Knihkupectví a antikvariát Fryč Liberec

Krátké loutkové příběhy s písničkami, které dobře zabírají na usnutí nejen malých myšek, ale i dětí, které si při pohádce užijí spoustu legrace i napětí.