Pražanům nepomůže v tomto případě ani to, pokud nemají žádné příznaky onemocnění nebo měli negativní test na covid-19. „Opatření se nevztahují na tranzit a případy, kdy cestovatel neopustí letištní halu,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí prostřednictvím twitterového účtu.

Vládní resort Tomáše Petříčka (ČSSD) pak na webových stránkách informuje, že „osoby pobývající v Nizozemsku by pak měly do Prahy cestovat pouze v nezbytných případech“.

Podle ministerstva je karanténu v Nizozemsku abslovovat doma nebo v dočasném či prázdninovém ubytování. Povinná izolace se nevztahuje na „pendlery“ nebo pracovníky v dopravě či ve zdravotnictví a pečovatelských službách.

Češi mají na Kypr zákaz

Prahu považuje kvůli šíření koronaviru za rizikovou rovněž Německo, Belgie nebo Slovensko přistoupili k omezení pro všechny Čechy. Problémy s cestováním čekejte rovněž ve Velké Británii, Dánsku, Estonsku, ve Finsku, v Irsku, Maďarsku, Norsku, Slovinsku a Švýcarsku. Kypr dokonce označil Českou republiku do kategorie C, což znamená, že ostrov je pro lidi cestující z Česka uzavřen.

„Rozhodující není občanství, ale to, zda cestovatel v posledních 14 dnech pobýval v ČR nebo přes ni jen tranzitoval,“ informovalo Petříčkovo ministerstvo.

Denní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku se v posledním týdnu šestkrát dostaly nad tisícovou hranici, kde nikdy předtím od březnového začátku šíření covidu-19 v ČR nebyly. Pod tisícovkou byl přírůstek v posledních sedmi dnech jen v neděli, kdy bylo však také výrazně méně testovaných než v jiné dny. V Praze hygienici za poslední týden evidují 142 nových případů nemoci na 100 000 obyvatel.

Testování na Covid-19. Ilustrační foto.
Slovensko zařadilo ČR mezi rizikové země. Češi musí mít negativní test na covid