Během jediného čtvrtletí spadly počty živnostenských oprávnění v zemi ze 4,08 milionu na 3,88 milionu. To přitom neznamená, že je nadále každý třetí Čech živnostníkem – naprostá většina podnikajících má totiž zaregistrováno více oborů najednou.

Z OSVČ zaměstnancem

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP) se do aktuálního vývoje promítá zavedení povinných datových schránek. „Nikoliv ve smyslu, že by živnostníci kvůli této povinnosti hromadně ukončovali podnikání, ale všichni, kdo měli živnostenský list takříkajíc v šuplíku, raději živnostenské oprávnění vrátili,“ vysvětlil předseda představenstva AMSP Josef Jaroš.

Podle něj hrozí, že v nejbližších měsících kvůli vládnímu úspornému balíčku pověsí řemeslo na hřebík i tisíce dalších lidí, zejména v malých městech a na vesnicích. „Nízkopříjmové osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zvýšení odvodů spolehlivě otráví, jelikož právě na ně bude dopad největší,“ obává se Jaroš.

Nepřehledné a stále se měnící podnikatelské prostředí spolu s přebujelou administrativní zátěží podle asociace vyhání soukromníky do zaměstnaneckého poměru. „Hlad po zaměstnancích je ve všech oborech, tedy uplatnění nacházejí poměrně snadno,“ dodal Jaroš.

Pekařů přibylo, řezníků ubylo

Ve většině oborů dnes přesto stále podniká více lidí než v minulosti. V porovnání s koncem roku 2016 se nejvíce rozrostly řady autodopravců, pekařů a cukrářů, kterých přibylo o 36 procent. O více než pětinu vzrostl také počet výrobců lihovin, kosmetiček a lidí věnujících se výrobě a servisu elektrických přístrojů a elektroniky.

Na opačné straně žebříčku se nacházejí řezníci a uzenáři, kterých je dnes o 17 procent méně než před šesti lety. Proč obor netáhne? Podle řezníka Lukáše Mouchy ze Starovic u Hustopečí je příčin celá řada. Od časové, fyzické i psychické náročnosti oboru přes nízké finanční ohodnocení až po tvrdou konkurenci v podobě zahraničních maloobchodních řetězců.

„Babičky už nevaří nedělní obědy, je spousta fastfoodů, hyper a supermarketů, lidi chtějí levné maso a ti, co si rádi přilepší, zuby nehty uživí ty malé. Já osobně jsem poslední student střední průmyslové školy v oboru technologie masa. Učiliště mají na celou Českou republiku za rok maximálně dvacet vyučených,“ glosoval Moucha neradostnou situaci soukromníků v řeznictví.

Dostupnost řemeslníků se mezi regiony významně liší. Zatímco v Praze připadá na deset tisíc obyvatel 92 elektrikářů, na Karlovarsku je to je 49. Metropole nad kraji vyniká také v hustotě účetních, masérů či kadeřníků. Naopak sehnat v hlavním městě pokrývače, zedníka, zámečníka nebo klempíře je mnohem obtížnější než ve zbytku republiky.