Počty dětí, které jdou poprvé školy, meziročně vzrostly o sedm tisíc. Do statistik přitom ještě mohou promluvit potomci ukrajinských uprchlíků.

„Ačkoliv zatím nejsou čísla přijatých ukrajinských dětí finalizována, rozhodně nebudou naplněny krizové scénáře z první poloviny tohoto roku, které předpovídaly příchod až 130 tisíc dětí,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Nejnovější odhad počítá na českých školách s 57 tisíci malými uprchlíky. Přesné číslo bude známo až ve druhé polovině měsíce. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) probíhá přijímání těchto žáků bezproblémově, školy se podle něj na začátek nového školního roku dobře připravily. Ty, které mají míst málo, vytvořily speciální třídy a adaptační skupiny.

V tištěním Deníku najdete 1. září rozvrh hodin pro školáky.Zdroj: Deník

Podíl ukrajinských školáků a dětí cizinců obecně na základních školách v Česku přitom rostl už před ruskou invazí. Za posledních deset let se zvýšil z 1,8 na 3,2 procenta. „V mateřských a základních školách se počet dětí z Ukrajiny téměř ztrojnásobil, ve středních školách se zvýšil o více než 45 procent. Vzhledem k válce na Ukrajině lze očekávat další nárůst počtu ukrajinských žáků,“ upřesnila Vendula Kašparová z odboru statistik rozvoje ČSÚ.

Největší nápor očekávají školy v aglomeracích velkých měst, zejména v Praze a jejím okolí. V okrese Praha-východ, kde žije 188 tisíc obyvatel, bylo do prvních tříd zapsáno 3423 dětí. To je více než v celé Ostravě, která má přitom 312 tisíc obyvatel.

Žáci a studenti se tento týden vrátí do lavic
PŘEHLEDNĚ: Nový školní rok je za dveřmi. Jaké novinky a prázdniny čekají děti

Nejméně prvňáčků mají odlehlé regiony. Na Jesenicku jde poprvé do školy jen 330 dětí. Na tisíc obyvatel zde připadá jen devět novopečených školáků. Podobně nízké počty mají také školy v okresech Hodonín, Bruntál, Karviná, Karlovy Vary, Plzeň-jih, Klatovy a Cheb.

Až v sedmi letech jde každý šestý

V těchto regionech navíc děti často chodí do školy až v sedmi letech. V okrese Jeseník letos požádala o roční odklad povinné školní docházky pro své ratolesti čtvrtina rodičů. To je o polovinu více než je celorepublikový průměr, a dvojnásobek oproti situaci v Praze.

Odklady jsou dnes nicméně častější v celé zemi. Letos jich bylo přes 25 tisíc, před deseti lety jen 16 tisíc.