NEPŘEHLÉDNĚTE: Elektronický systém pro přihlášky na střední školy, který se měl ve čtvrtek po půlnoci poprvé otevřít uchazečům, kvůli problémům s nahráváním příloh nefunguje. Spuštěný bude později, více zde.

Data organizace Cermat z posledních pěti let ukazují, že nejlepších výsledků dosahovali v přijímacích testech na střední školy žáci devátých tříd z Prahy a Brna a jejich okolí. Velmi dobře si vedou i žáci ze Zlínska, Třebíče, Blanska nebo Českých Budějovic. Obecně přitom platí, že průměrné výsledky žáků v češtině jsou lepší než v matematice. Celorepublikový průměr pro češtinu je 55,3 procenta, u matematiky je to o zhruba 14 procentních bodů méně. Procenta ukazují, kolik měli žáci získaných bodů z celého testu.

Nejslabší průměrné výsledky mají žáci ve strukturálně postižených regionech na severu a západě Čech, a také na Jesenicku, Bruntálsku nebo Karvinsku. Jak uvádí programový ředitel společnosti EDUin Miroslav Hřebecký, tyto oblasti vykazují dlouhodobě podprůměrné výsledky vzdělávání i podle dat České školní inspekce. „Je to způsobeno především vysokou koncentrací obyvatel s nízkou vzdělaností, která souvisí i s minimálními výdělky a vysokou nezaměstnaností,“ řekl Hřebecký.

Přijímačky na střední školy se razantně změní. Žáci například dostanou možnost podat více přihlášek:

Přijímačky na střední školy se razantně změní. Jak? V článku se vše dozvíte.
Více přihlášek, jednodušší podání. Přijímačky na střední školy se razantně změní

Podle něj rodinné prostředí budoucnost dětí velmi ovlivní.  „O českém vzdělávacím systému je známo, že nedokáže socioekonomické zázemí dítěte z jeho rodiny příliš odfiltrovat a stávající systém jednotných přijímacích zkoušek rovněž nahrává tomu, že to, jaká je rodina, se propisuje zvýšeně i do toho, jaké děti se dostávají na jaké školy,“ poznamenal.

Také mezi školami s nejvyšší průměrnou úspěšností dominují ty z hlavního města. Mezi desítku nejúspěšnějších škol v češtině se dostaly ale i školy z Pardubic, Hradce nad Moravicí nebo Brna. Mezi top 10 školami v matematice jsou mimopražské jen dvě - brněnská a pardubická.

Rozdíly mezi jednotlivými školami napříč republikou jsou obrovské. Zatímco žáci ze Základní školy německo-českého porozumění Thomase Manna v Praze 8 mají průměrnou úspěšnost v češtině rovných 78 procent, školy s nejnižší úspěšností v republice nedosahují ani 25 procent. Podobně je tomu v matematice, kdy žáci Montessori základní školy Archa v Praze 4 uspěli na více než 67 procent a žáci škol z opačného konce žebříčku nezískali průměrně ani 15 procent.

Deník přichystal přehled o přijímacích zkouškách na střední školy pro rok 2024:

Letošní deváťáci netrpělivě vyhlížejí pololetní vysvědčení, které u mnohých rozhodne, na kterou střední školu si podají přihlášku. Jaké mají letos žáci možnosti? Čtěte v článku
Přijímačky 2024: Kolik se hlásí dětí, co si k nim vzít, jak podat přihlášku

Přesné důvody toho, proč jsou některé školy úspěšné a jiné nikoliv, nejsou zřejmé. „Je třeba analyzovat data a identifikovat přístup těch úspěšných škol, abychom ho mohli později implementovat i ve školách, které teď tak dobré výsledky nemají,“ řekl ředitel společnosti prijimacky.ai Pavel Osvald.

Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos

Zdroj: Deník

Přijímačky s Deníkem: V aplikaci Aimos si každý může otestovat své znalosti a na základě výsledků se pak zaměřit na to, v čem má nedostatky. Aplikace také umožňuje vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s preferovanými středními školami. Po vyplnění vstupního testu bude uživateli vytvořen individuální vzdělávací plán, který bude přizpůsoben na doplnění znalostí potřebných k úspěšnému přijetí na vybranou střední školu. Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.