VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči radí, jakou tísňovou linku použít

Liberec - Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje (HZS LK) připravil pro občany návod, v jakých případech by měli použít linky tísňového volání. Ke svým radám přidal i rozlišení, kdy jakou linku použít.

4.4.2008
SDÍLEJ:

Dráček záchranář.Foto: Ilustrace: HZS LK

150/hasičský záchranný sbor
- volejte v případě požáru, úniku nebezpečných látek, dopravní nehody aj.

155/zdravotnická záchranná služba
- volejte, pokud jste zraněn, máte vy nebo někdo jiný zdravotní obtíže

158/policie
- volejte v případě trestného činu, přepadení, krádeže, dopravní nehody aj.

156/městská policie
- volejte v případě dopravních přestupků, rušení veřejného pořádku aj.

112/jednotné evropské číslo tísňového volání
- volejte, pokud událost vyžaduje účast alespoň dvou záchranných složek najednou, tzn. například při dopravních nehodách se zraněním, kdy je potřeba přítomnosti hasičů, zdravotnické záchranné služby a policie.
- pokud si nejste jisti místem, kde se nacházíte, nebo ho například ze zdravotních důvodů nemůžete operátorce popsat, může posloužit linka 112 ke snadné lokalizaci, popřípadě identifikaci volajícího
- pokud si ve stresu a krizové situaci nemůžete vzpomenout na jiné číslo tísňové linky
- pokud neovládáte češtinu, odbaví Vás operátorky na lince 112 ve většině světových jazyků
- pokud je rovnocenná národní linka tísňového volání obsazena

Při volání na jakoukoli tísňovou linku sdělte operátorovi tyto údaje:
- Co se stalo - požár, dopravní nehoda, atd.
- Kde a kdy se to stalo - místo (město, ulice, číslo popisné, vhodný orientační bod v blízkosti), včetně počtu zraněných a dalších upřesňujících informací
- Kdo volá - jméno a číslo, ze kterého voláte

„Pokud jste ve stresu, uklidněte se před voláním několika hlubokými nádechy a výdechy. V klidu odpovídejte na doplňující dotazy operátora. Po oznámení události zavěste telefon, nevypínejte ho a čekejte na zpětný dotaz operátora,“ radí Iva Michalíčková, tisková mluvčí HZS LK. Jak dále uvedla, může se také stát, že národní linka tísňového volání bude obsazená. Pro možnost komunikace občanů se záchrannými složkami je nově zavedeno mezinárodní číslo tísňového volání 112.

„Systém telefonického centra tísňového volání 112 umožňuje překonat problém přetížení linek tísňového volání. V případě vysokého počtu volajících v daném kraji jsou hovory automaticky přesměrovány do dostupných telefonních center v ostatních krajích,“ vysvětlila Iva Michalíčková.

V Libereckém kraji jsou všechna volání na linky 112 a 150 volané z mobilního telefonu, a volání na linku 150 z pevné telefonní sítě na území okresu Liberec, svedena na telefonní centrum tísňového volání 112. To má sídlo v prostorách Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Volání na tísňovou linku 150 z pevné telefonní sítě na území okresů Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily přijímají příslušná operační střediska hasičů.

Iva Michalíčková dále upozornila, že zneužití linek tísňového volání je trestné. Podle zákona fyzická osoba nesmí vědomě bezdůvodně přivolat jednotku požární ochrany nebo zneužít linku tísňového volání. „Pokud fyzická osoba vědomě bezdůvodně přivolá jednotku požární ochrany, nebo zneužije linku tísňového volání, dopustí se přestupku, za který jí může příslušný orgán hasičského záchranného sboru, vykonávající státní požární dozor, uložit pokutu až do výše 20 000 korun,“ upozornila Iva Michalíčková.

Autor: Pavlína Stránská

Nahravá se anketa
4.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mladí liberečtí judisté spolu se svými trenéry.

Sakura byla na Ikizama Cupu. Liberecká výprava vybojovala pět cenných kovů

Padesát kilometrů již po několikáté odjela i básnířka Kateřina Mandulová. Letos ale poprvé na "jasankách" a verši na rtech. Jsou knihu básní, jak jinak věnovanou lyžování, vydala letos.
24

Do stopy na jasankách a veršem na rtech

Holoubek se senzace v premiéře nedočkal, Liberec prohrál na Spartě 0:2

Liberec - Nový liberecký trenér David Holoubek si premiéru u nového mužstva odbyl na Spartě, kde dříve působil.

FOTO: Tři šlechtici z rodu Valdštejnů opět v klidu odpočívají v zemi

Jilemnice – Pro historiky nevídaná událost. Genetické testy prokázaly, že jde skutečně o kosterní ostatky Valdštejnů. Nález dokladuje, že Jilemnice byla už ve 13. století významným centrem regionu.

FOTO: Liberec sesadil lídra, Ústí porazilo odpadlíka

Liberec - Do konce základní části extraligy volejbalistů zbývají pouhá dvě kola a situace v popředí tabulky se díky liberecké výhře v Českých Budějovicích dramatizuje.

Kvůli sprchovému gelu za 90 korun může skončit ve vězení

Liberec – Sedmadvacetiletý muž z Jihlavska může jít za krádež sprchového gelu v hodnotě devadesáti korun do vězení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT