„Psi jsou bezesporu velkým přínosem v oblasti bezpečnosti. Jenomže pokud si někdo pořídí velkého psa a necvičí ho, může se mu stát noční můrou. Neovladatelný pes může bezdůvodně napadnout nejenom cizího člověka, ale i členy rodiny. A o takové příhody v Liberci nestojíme,“ řekl při jednom ze závodů primátor Liberce Jiří Kittner.

Proto magistrát podporuje soutěže kynologů, kde se mohou přiučit všichni majitelé psů a veřejnost. Je tomu tak i v případě letošního 26. ročníku soutěže psů „O Liberecký pohár – memoriál Josefa Velechovského a Rudolfa Bárty“.

Tentokrát chtějí pořadatelé dát šanci také začínajícím kynologům a mladým pejskům, těm je určena nová kategorie ZM. Jinak tradičně budou k vidění v kategoriích ZVV1 a ZVV2 výkony blízké služebním psům, absolutní vítěz vzejde ze sportovní kategorie IPO3 podle mezinárodního zkušebního řádu.

Závodu se obvykle zúčastňuje kolem tří desítek psů a mnohonásobně více diváků. I tentokrát pořadatelé slibují, že zkušení kynologové neodmítnou nikoho, kdo se na ně obrátí s žádostí o výcvikovou radu. „Jenom prosíme, aby si lidé v sobotu na cvičiště nevodili svoje psy. Mohlo by to narušit regulérnost závodu,“ vzkazuje předseda klubu Jiří Kolář. Závod začíná v sobotu 22. září od devíti hodin a skončí odpoledne. Pavlovické cvičiště se nachází za obchodním domem Kaufland, kam jezdí autobusová linka č. 12.