V severočeském kraji se jen za minulý rok odehrálo sto padesát dopravních nehod, kde byl jedním z účastníků chodec. V letošním roce přitom do konce července napočítali policisté na severočeských silnicích už devadesát dva nehod, ve kterých figurovali chodci.

„Hlavní příčinou tragických dopravních nehod je neznalost a nedodržování pravidel, která upravují provoz na pozemních komunikacích. Mimo jiné stanoví i práva a povinnosti chodců,“ uvádí Jana Matonohová, koordinátorka prevence Správy severočeského kraje Policie ČR v Ústí nad Labem.

Preventivní akce Zebra bude zaměřena právě na kontrolu přecházení silnic a na odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech. „Slogan „Zebra se za tebe nerozhlédne“ má připomenout, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí člověk riskuje vlastní život,“ zdůrazňuje Jana Matonohová.

Právě nerozhlédnutí se je jedním z nejčastějších nešvarů chodců. Mnozí vstoupí do vozovky a nepodívají se, jestli jede automobil. Současně také mají pěší špatný odhad o vzdálenosti přijíždějícího vozu. „Problémem je také přecházení mimo vyznačené přechody pro chodce. Zejména v obydlených zónách lidé vybíhají mezi zaparkovanými automobily nebo mezi překážkami, kam není vidět nebo naopak nejsou viděni oni. Stává se, že chodci ani nereagují na semafory a přecházejí na červenou,“ přiblížila nejčastější prohřešky chodců preventistka jablonecké policie Dagmar Sochorová.