Tým ve složení Jana Martínková a Petr Linda a jejich dva psi byli nejlepší z dvaceti družstev šesti zemí. Soutěž dvojčlenných týmů byla součástí čtyřdenního mezinárodního cvičení USAR odřadů, organizovaného minulý týden Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR na několika místech severních Čech, s centrem v Chomutově.

„Vše bylo připraveno tak, jako při záchranářské akci kdekoliv na světě. Týmy psovodů byly od středy do soboty podřízené režimu, při kterém se nikdo příliš nevyspal. Ubytování bylo v polních podmínkách a jeden z dvojice musel každé čtyři hodiny docházet do centra řízení záchranné akce. Tam se dozvěděl jak se situace vyvíjí a kdy bude tým nasazen. Pak se psovodi museli přepravit na určené místo a pátrat po zasypaných osobách. Každý tým měl za úkol ve dne a v noci najít ve čtyřech sektorech celkem osm osob,“ uvedl tvůrce cvičení Gustav Hotový.

Všech osm zasypaných našel hejnický tým, ale musel zvládnout i překonání vodního toku a umět využít moderní detekční techniku. „To bylo v místech, kde se nacházely nástražné výbušné systémy, proto před vstupem do rizikového místa musela být nejprve použita kamera SAR. Psovodi se psy totiž pracovali v místech teroristických útoků a ne každý se s takovým nebezpečím dokázal vypořádat,“ dodal Hotový.

Desítky pátrání už mají za sebou

Vítězný tým spolu s ostatními psovody družstva SDH Hejnice pomáhá ročně při desítkách pátracích akcí a to nejen doma.

V zahraničí naposledy našli jejich psi při povodni utonulého chlapce, kterého se na Slovensku předtím nepodařilo nalézt ani stovkám pátrajících lidí.
„Je to naše dobrovolná činnost a záchranářskou pomoc poskytujeme zcela zdarma. Soutěže a cvičení, jaké bylo třeba to poslední v Chomutově, nám pomáhají ve zdokonalování psovodů a psů,“ komentoval poslední úspěch velitel kynologického družstva František Schejbal.