„Vím, že bych neměl podle zákona nalévat řidičům nebo mladistvým. Ale jak to mám dělat?,“ řekl výčepní Pavel Krejčík, který si v létě jezdí do hor vydělat. Pokud je na první pohled zřejmé, že jde o nezletilce, nenalije. Ale již se několikrát “spálil“, když chtěl průkaz i po lidech, kterým bylo téměř pětadvacet. „Děti vypadají na víc a občanku mi ukazovat nemusí,“ dodal Pavel.

Řidiči tvrdí, že nebudou řídit

S řidiči je to stejné. Obsluha v mnoha případech ví, že host přijel autem. „Co vám je do toho?“ slyšel už mnohokrát Pavel. Nemůže s tím nic dělat. Řidiči tvrdí, že řídit bude někdo jiný, nebo že dál nejede. Denně by musel několikrát volat na policii, a to by prý rychle přišel o místo.

Podnapilí hosté hodně utrácejí

Pro majitele přináší každý zákazník zisk, tedy i řidič. Stejné to je s podnapilými. S nimi bývají sice problémy, ale také hodně utratí. V hospodě si je personál uhlídá a venku to již prý není jejich starost.

„Od začátku roku bylo v okrese Jablonec 52 dopravních nehod způsobených opilými řidiči,“ řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. V Libereckém okrese bouralo pod vlivem alkoholu 84 lidí.

Hospodské šarvátky, výtržnictví, přepadení, krádeže a vandalství podpořené alkoholem policie počítá na stovky.

Mládež se cítí pod vlivem alkoholu silně. Neumí své sklony kontrolovat a je snadno ovlivnitelná davem.