Jejich nárůst může ovlivnit podle pracovníků Horské služby současné teplé a slunečné počasí.

„Počet úrazů zatím není extrémní. Pokud se ale stanou, tak se jedná většinou o velmi vážná zranění,“ řekl náčelník Horské služby René Mašín. Naposledy vyjížděli v sobotu k cyklistovi, který na terénní nerovnosti mezi Karlovem a Hraběticemi nezvládl řízení. „Byli jsme u zraněného první. Když jsme dorazili na místo, byl ještě v bezvědomí,“ dodal René Mašín.

Horská služba úzce spolupracuje se Zdravotní záchrannou službou libereckého kraje. V mnoha případech jsou u zraněných jako první. Mají mnohem kratší dojezdové časy nežli sanitky z Liberce nebo Jablonce. Slouží lékařům jako předvoj.

Mnoho turistů stále nedodržuje pravidla bezpečnosti při svém pobytu v horských oblastech. Jezdí bez ochranných pomůcek a často si neuvědomují, že se na horských komunikacích nemusí pohybovat sami.

Na cestách se často potkávají s těžkou lesní technikou a musí počítat i s dopravními prostředky lesníků a hajných.

Pracovníci HS mají nepřetržité služby a v rámci svých možností se snaží úrazům preventivně předcházet.

„Nic lidem nemůžeme nařizovat a ani nerozdáváme pokuty. Snažíme se na nedostatky nebo nebezpečí návštěvníky upozornit a domluvit jim,“ vysvětlil Mašín.

Úrazy se nestávají pouze cyklistům. V posledních letech záchranáři vyjíždějí k zraněným paraglidistům nebo rogalistům.

„První případ se letos stal v neděli. V Mísečkách se na horní stanici Medvědína zřítil paraglidista. V současné době je hospitalizován v nemocnici v Liberci s podezřením na vážný úraz obratlů bederní páteře,“ řekla mluvčí ZZS Libereckého kraje Kristýna Fejfarová.