„Momentálně slouží v zahraničí 12 psovodů a něco více psů, neboť někteří mají po dvou psech s různým výcvikovým zaměřením,“ uvedl velitel. Mezi těmi, kteří v příštích týdnech vyjedou do zahraničí vystřídat svoje kolegy, bude i jedna žena. „Kupodivu nemá žádný pocit strachu, přestože vyjíždí do Iráku se psem na vyhledávání zbraní,“ oceňuje Major Purmenský. „Nebojím se, mám přeci kolem sebe partu spolehlivých psovodů,“ prohlásila žena, jejíž jméno, stejně jako dalších vojáků odjíždějících do misí, základna nezveřejňuje.

Ne všem vojákům však bylo dopřáno oslavovat. Kromě těch, kteří jsou daleko za hranicemi, jsou další psovodi a psi Veterinární základny Grabštejn na polním cvičení s 11. kontingentem AČR, který se připravuje na výjezd do mise KFOR. Český kontingent v celkovém počtu 440 vojáků, jehož základ tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu v Žatci, bude od druhé poloviny července 2007 po dobu dalších šesti měsíců působit v operaci NATO na území Kosova. Psovodi tam budou mít na starosti zajišťovat pomocí psů bezpečnost vlastních i spojeneckých jednotek, ale i místních obyvatel před nastraženými výbušninami, hledat mezi obyvateli nelegálně držené zbraně a také chránit významné osobnosti a pomáhat patrolám ve městech i na venkově.

Další grabštejnští vojáci se psy cvičí ve výcvikovém prostoru Hradiště společně s příslušníky stočlenné roty, která koncem srpna odletí do irácké Basry, kde bude působit v misi označené jako MNF(I).