Nejenom delší dobu opuštěný byt, ale i dlouhodobější návštěva a špatné zabezpečení jsou pro nezvanou návštěvu lákadlem. Příkladem může být případ z Jablonce nad Nisou, kde v uplynulém týdnu vlezl do bytu v přízemí zloděj skrz pootevřené okno. Naštěstí jej včas vyrušili obyvatelé bytu a o nic nepřišli, přesto se mnohokrát před tím v jiných případech, kvůli neopatrnosti, zloděj v bytě skutečně poměl. „Pravděpodobnost, že dlouho opuštěný nebo špatně zabezpečený byt navštíví zloděj skutečně existuje. Dokonce jej může mít dopředu vytipovaný, proto je důležité dbát na preventivní opatření a domov zajistit,“ potvrzuje mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Existuje přitom řada jednoduchých způsobů jak snížit riziko v době dovolené nebo nepřítomnosti.

Drobnosti mohou uchránit majetek

Nejjednoduššími pravidly jsou řádné uzamčení a označení objektu, zavření všech oken, i když člověk odchází na krátko. Dobré je také neupozorňovat na svoji nepřítomnost, o svém dlouhodobém odjezdu informovat pouze nejužší okruh důvěryhodných lidí. Zároveň je dobré někoho požádat, aby na váš domov dohlédl, vybíral schránku, větral nebo případně sekal trávník. Nikdy by také neměli zůstávat například vzkazy o vaší nepřítomnosti na dveřích a ani na záznamník nenahrávejte, do kdy budete mimo domov.
„Vyvoláno by také mělo být zdání, že je stále někdo doma. Využívat by měli lidé tedy například různá zařízení, která vypínají a zapínají osvětlení před domem, televizor apod. Dobré je vytvořit přehledný prostor před objektem,“ radí Pavel Kocábek z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Nechlubte se svým majetkem

Veřejné se chlubení výší svého majetku nebo nějakými cennostmi je také zbytečným hazardem, který může do vašeho bytu přilákat pachatele. „Nejdražší cennosti je vhodné ukládat do sejfu v bance. Pokud chce majitel přechovávat cennosti doma, neměl by je nechávat na jednom místě a uložit je na víc, těžko předvídatelných míst nebo si rovnou pořídit sejf,“ upozorňuje Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

Vložte peníze do zabezpečení

Zejména v případě domů se vyplatí investovat do nákupu zabezpečení. Přednost byste měli dát firmě, která se prokáže patřičným oprávněním, má dobré reference, provádí komplexní služby a je členem například Asociace technických bezpečnostních služeb Grémium Alarm. „Požadovat by lidé měli certifikovanou zabezpečovací techniku, sledovat byste neměli při nákupu pouze výši ceny,“ vysvětluje Tomáš Koníček. Zapomenout byste neměli při nákupu také na to, jaká je vazba certifikované techniky na pojistné podmínky pojišťoven. Vhodné je například navštívit nejbližší poradenskou místnost Policie ČR a o celé problematice se poradit s odborníky.