„Tento čin jsem nespáchal, nic tomu nedokazuje kromě lživé výpovědi Fedora Hamburga,“ uvedl na svou obhajobu Vladimír Kopta. Obžaloba ho viní, že celou akci finančně a hmotně zajišťoval. Ostatní obviněné prohlašuje za své klienty, kterým poskytoval právní pomoc při sestavování obchodních smluv. „Inženýra Svobodu prakticky neznám,“ tvrdil směrem k muži, z plánování jehož smrti byl obviněn.

Ostatní obžalovaní fungovali spíše jako prostředníci. Naverbovat vraha pak měl Ivo Čermák, který se živí vymáháním dluhů. „Najal jsem si ho jako vymahače, nikoli jako vraha. Sháněl práci a já věděl, že je při vymáhání dost úspěšný,“ líčil důvod spolupráce s Hamburgem obžalovaný.

K objednávce fyzické likvidace mělo dojít v říjnu minulého roku. “Řekl mi, že má pro mne práci a že když mi to řekne, nebudu moci vycouvat,“ popsal Fedor Hamburg. Muži se pak dohodli na konečné částce čtyřset tisíc s tím, že stopadesát tisíc dostane vrah předem společně s pistolí a fotografií cíle, zbytek až odevzdá občanský průkaz své oběti po vykonání činu.

„Zarazilo mne to, ale nakonec jsem to vzal. Čermák mi řekl, že by mne pak také musel zabít,“ ospravedlňoval se Hamburg. Tvrdí, že od začátku věděl, že čin nevykoná. „Nemohl jsem jít ani na policii, stále mne někdo sledoval,“ vysvětloval svědek. Nedůvěra k policii ho pak zavedla k muži, který v závěru kontaktoval media a samotnou policii.

Podle předběžných výpovědí Čermáka měl třetí z kompliců fungovat jako prostředník mezi Koptou a Hamburgem. „Jen jsem mu v nouzi pomáhal sehnat auto,“ uvedl Petr Baďouček. Podle Hamburga však právě on mu předal obálku s penězi i pistoli s dvěma plnými zásobníky. Baďouček vše popírá.

Obhajoba se snažila klíčového svědka znevěrohodnit. „Ten člověk je psychicky nemocný. Realitu zaměňuje s fantazijními představami, které zná z filmů a trpí stihomamem,“ popisoval charakter Hamburga Ivo Čermák. Jím najatý vymahač je pak obviněn z loupeže s následkem smrti. Tento soud ale s případem nijak nesouvisí.

Ačkoli obžalovaní se brání, že neměli k osnování vraždy Jiřího Svobody motiv, Hamburg tvrdí, že šlo o peníze. Oprávněnost jeho tvrzení pak potvrzuje výpověď jeho plánované oběti. „Jan Krůta mi volal, že jestli nebudu v případě čelákovockých padesáti milionů vypovídat podle něj, dá od toho ruce pryč,“ vzpomněl Jiří Svoboda. Potvrdil, že Krůta s Koptou se pak znají velice dobře a jsou společníci.

Roli v případu hrál i reportér TV Nova Ivan Berka, který nahrál zpověď Hamburga na videokazetu. Ta měla sloužit jako pojistka, kdyby případ nedopadl podle předpokladů státní policie.