Právě kvůli novému vyčíslení škod vrátil nedávno vrchní soud případ krachu věhlasného podniku do Liberce. Podle obžaloby svým věřitelům dluží přibližně tři sta padesát milionů korun.

„Vyslýcháme další svědky. Dva navržení obhajobou se nedostavili, a proto jsme museli jednání odročit,“ uvedla předsedkyně krajského senátu. Proces bude pokračovat v září.

Samotné řízení trvá již šestý rok. Oběma obviněným již v minulosti liberecký krajský soud uložil trest ve výši šest let ve věznici s dozorem. Obžalovaní si pak již v minulosti stěžovali na zdlouhavost jejich případu.

Miroslav Mládek a Zdeněk Úlehla pak stále zdůrazňují, že jsou nevinní. „Své obvinění považuji dokonce za nespravedlivé,“ uvedl již dříve starší z obviněných podnikatelů Zdeněk Úlehla. Hájí se tím, že se nechtěli obohatit, ba naopak chtěli vyvést společnost z dluhů.

Proti jejich vyjádření ale stojí listinné důkazy. Podle obžaloby měli postupně převést majetek z Liberecké tiskárny a. s. na další akciové společnosti, aby se tak zbavili starých dluhů. Čelí proto obvinění, že poškodili věřitele a zneužili informace v obchodním styku.

Nepodařená privatizace bývalého státního podniku začala roku 1993, kdy tiskárnu získali od Fondu národního majetku. V roce 1999 zůstala dříve prosperující společnost pětačtyřiceti věřitelům se sto tisícovými dluhy.Mezi největší patřila Česká obchodní banka a Fond národního majetku.

Komplex budov, který zasahuje do historického centra Liberce, skončil v aukci. Od té doby se jeho majitelé mění. Jediné co zůstává,je záměr vybudovat zde byty. Od ukončení provozu se však nic neděje.