Obětí podvodníků vydávajících se za falešné prodejce dek, se stala osmdesátiletá žena z obce Chlum na Českolipsku. „Pod záminkou nabídky prodeje levných přikrývek se do domu staré babičky vloudily dvě podvodnice. Během návštěvy se pak snažily všemožně rozptýlit pozornost paní domu a jejího druha,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Ženy například požádaly o krajíc chleba nebo starší z nich hádala starému pánovi budoucnost z ruky. Obě ženy zde zinscenovaly tak dokonalé divadlo, že si nikdo ani nevšiml toho, že stačily během několika minut proslídit dům a odcizit 18 tisíc korun.

Policie má popis pachatelek

„Jednalo se o zhruba dvacetiletou dívku a čtyřiceti ženu. Obě společnice jsou spíše silnější postavy a mají snědou pleť, mluví česky,“ přiblížila popisek podvodnic policejní mluvčí. Policisté v souvislosti s tímto případem varují všechny seniory na Českolipsku, aby do svých příbytků žádné neznámé návštěvy nevpouštěli a aby raději vůbec nevyužívali nabídek podomních prodejců.

Důchodkyni okradl na ulici

Podobný případ, kdy využil neznámý poberta naivity starší osoby, řeší i liberečtí policisté. Událost se odehrála v pátek krátce před devátou hodinou ráno na ulici v Liberci. „Jednasedmdesátiletou ženu oslovil neznámý muž, který ji požádal o rozměnění dvaceti korunové mince. Ve chvíli, kdy žena držela v ruce peněženku, muž na nic nečekal a z peněženky jí vytrhl finanční hotovost ve výši tři tisíce korun a z místa utekl,“ přiblížila událost Vladimíra Vránová z Okresního ředitelství Policie ČR v Liberci.

Podobných případů řeší policisté několik za měsíc. Lidé často naletí na nabídku levného zboží.