„Kdyby se jelo po silnici, úrazů by bylo zřejmě méně. Bylo víc převýšení, ale i náročnější klesání. Ale šlo o závod horských kol a to k tomu patří,“ komentoval horský záchranář Karel Kupilík z Bedřichova.

Některá zranění stačilo jen ošetřit na místě, ale část cyklistů skončila v liberecké a jablonecké nemocnici.

„Mezi nejtěžší úrazy patřilo vykloubené rameno, zlomenina klíční kosti, otřes mozku. Jeden závodník měl také kolaps z vedra. Jinak šlo hlavně o odřeniny a podobná drobnější zranění,“ přiblížil člen horské služby. Zase tak obrovské množství úrazů ovšem nebylo. „Myslím, že závodníci na svou bezpečnost dbali. V tak velkém množství cyklistů se ani bez úrazů jet snad nemůže,“ podotkl záchranář.

Závodu se zúčastnilo 1200 cyklistů.

Zatímco v minulých letech vedla velká část závodu po neoblíbených panelových cestách, letos jeli cyklisté více lesem a museli častěji stoupat. Letní závod Jizerské 50 vede Chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory a většina bodů trasy leží 700 metrů nad mořem.

Nejdelší závodní trať byla dlouhá 60 km, začínala i končila v Bedřichově a přivedla cyklisty mimo jiné do okolí Černé hory a vodní nádrže Josefův Důl.