Nápor ještě tak velký není

„Je teprve začátek letní sezony a není to tedy tak drastické s výjezdy, ani se zraněními. K několika za týden ale vyjíždíme už teď,“ přiblížil situaci náčelník Horské služby Jizerských hor René Mašín. Zejména když je hezky, lidé vyjedou do hor. Zesílené služby však kvůli tomu nedělají. „Máme standardní služby na základnách v Bedřichově, na Jizerce a na Ještědu,“ vysvětluje René Mašín.

Lidé stále riskují bez helmy

Horská služba v tomto případě úzce spolupracuje se Zdravotní záchrannou službou Libereckého kraje. Mluvčí záchranky rovněž potvrzuje, že se se začátkem sezony logicky zvýšil počet ošetřených zraněných cyklistů. „Cyklisté bohužel stále nejsou vychovaní. Jezdí bez přileb a s koly, která nemají řádné vybavení. Úrazů pak přibývá i kvůli tomu,“ konstatovala Kristýna Fejfarová.

Záchranáři letos už několikrát pomáhali zraněným příznivcům cyklistiky. Nejvíc šlo o odřeniny a úrazy hlavy. „Letecká záchranná služba musela být přivolána k vážnému zranění například k závodu Malevil Cup, který se jel před několika dny,“ doplnila mluvčí Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje Kristýna Fejfarová.

V minulosti došlo k několika vážným i smrtelnému úrazu, kdy cyklista bez helmy, narazil při pádu hlavou do stromu. Nebezpečí číhá na cyklisty také v podobě odtokových struh, kam zapadne snadno pneumatika. I k takovým případů zdravotníci vyjížděli. Cyklisté přelétli přes kolo a způsobyli si poranění hlavy, odřeniny i další lehčí či vážnější zranění. Nejvíc záchranáři zajíždějí do Bedřichova.