„Muž ve společně obývaném bytě své manželce sprostě nadával, začal ji i kopat a vyhrožoval jí zabitím i tím, že ji vyhodí z okna,“ uvedla jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. V rodině přitom neřešili podobné, avšak méně agresivní jednání poprvé. Už v minulosti, údajně od doby, kdy muž ztratil koncem loňského roku zaměstnání a začal se opíjet alkoholem, policisté konflikty manželů několikrát řešili. Nešlo ale o větší fyzické útoky, spíše slovní rozmíšky. Řešením přestupků proti občanskému soužití se zde policisté vícekrát zabývali i v posledních dnech.

Impulz k vykázání muže z bytu přitom dali sociální pracovníci, ke kterým se dostalo jedno z dětí. Jeho vlastní teta ho přivedla s tím, že má podezřelé modřiny. Sociální pracovníci pak dali podnět policii, ale teprve až při výpovědi žena přiznala, že ji manžel především psychicky, ale i fyzicky týrá. Dříve se sama neodvážila věc ohlásit kvůli strachu z odplaty.

„Jen co vyplynuly tyto skutečnosti na povrch, začali jsme jednat a vydali rozhodnutí o zákazu vstupu. Chtěli jsme tak zejména předejít tomu, aby se nestalo něco mnohem horšího,“ poznamenal k prvnímu případu řešeného domácího násilí na Jablonecku velitel Obvodního oddělení Policie ČR v Tanvaldě Martin Patka.

V Libereckém kraji sahá letos počet vykázaných lidí z bytu kvůli domácímu násilí k patnácti. Například v březnu museli zakročit policisté v Liberci v případě, kdy devětačtyřicetiletý muž týral svou matku. Syn měl svoji matku týrat slovně a částečně i fyzicky, a to už delší dobu. Nakonec sama zavolala policii na pomoc. Muž byl obviněn z trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě.

Dnes dokonce začíná u libereckého soudu proces s trýznitelem, který měl rovněž brutálně ubližovat své matce.