„Při posuzování žádostí se například přihlíží k tomu, jak rizikové lokality z hlediska bezpečnosti by měly být pokryty. Je také důležité, aby byl žadatel schopen se podílet deseti procenty z celkové částky,“ uvedla preventistka Správy severočeské policie Šárka Matonohová.

Rozhlédnou se po Kořenovsku

Největší suma poputuje do Tanvaldu, kde bude pokračovat druhou etapou budování kamerové systému. Jde o částku 819 tisíc korun. „Jsme připraveni ihned jak přijdou peníze na náš účet nainstalovat další tři kamery a replantační body,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák. Protože projekt zahrnuje kromě Tanvaldu také sousední Desnou, Kořenovsko, Smržovku a další okolí, budou kamery naistalovány tentokrát na Kořenovsku. Konkrétně v Kořenově na kostele, v Příchovicích u Besedy a u odbočky na Souš. „Dotáhnout chceme v nadcházejících letech i III. etapu. Ta by měla přinést kamery na výjezd z Albrechtic nebo na Smržovku,“ poznamenal Petr Polák. Projekt chce město dotáhnout až tak daleko, že by se kamery napojily na Jablonec a dohlíželi by na ně policisté v Jablonci nad Nisou a ne pouze v Tanvaldě, jak je tomu nyní.

Frýdlant bude modernizovat

Druhá nejvyšší částka, osm set tisíc korun připadla Frýdlantu. Zde chtějí modernizovat stávající kamerový systém. „Máme nyní analogový systém, kdy se záznamy nahrávají na videokazety. To není právě nejideálnější. Chceme tedy systém digitalizovat, pořídit barevný mód a vytvořit lepší archív,“ objasnil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Ve městě docílí nejenom efektivnějšího sledování, ale díky modernizaci budou moci do budoucna ještě systém kamer rozšiřovat.

Rozšíří už fungující síť

Dalšími úspěšnými žadateli jsou Bedřichov a Semily. „Bedřichov získal z projektu 198 000 korun na rozšíření aktuálního systému kamer. Semily dostaly pět set tisíc korun na druhou etapu městského dohlížecího kamerového systému,“ vyjmenovala další úspěšné žadatele Šárka Matonohová.

V minulosti v projektu Partnerství uspěla i další města, která tak mohla vybudovat kamerový dohlížecí systém. V roce 2004 to byly Bedřichov a Janov nad Nisou, o rok později Vratislavice nad Nisou. V minulém roce dostala peníze z programu Česká Lípa, Semily, Tanvald, Smržovka, Kořenov a Desná a Turnov.

V rámci celé České republiky uspěla celá řada měst. Jenom na budování dohlížecích kamerových systémů rozdělí letos ministerstvo vnitra třicet devět milionů korun.