Internetová past je nebezpečná

Pachatel podle zjištění policie nabídne auto za výhodnou cenu přes internet nebo aukční serveru www.mobile.de, autoscouts24.de, popřípadě e-bay.com. Další komunikace mezi „majitelem“ auta a zájemcem o auto se vede jenom prostřednictvím e-mailové pošty a zpravidla v angličtině.

Podvodný transfer

Podvodníci spoléhají na dobromyslnost zájemců. Jako důkaz skutečného zájmu o auto totiž obvykle vyžadují zálohu 3000 až 5000 eur. Peníze kupující posílali prostřednictvím společnosti Western Union - money transfer na různá místa v Evropě nebo na účty BBVA Bank v Barceloně.

V okamžiku, kdy jsou peníze odeslány, vyzvedne je neznámý člověk na fiktivní doklady. Prodejce potom s kupujícím přeruší veškerý kontakt.

Bez zaplacené zálohy i bez auta se poškození lidé ze severu Čech obraceli na policii.

Podle Václava Fadrhonce ze severočeské hospodářské kriminálky je vyšetřování těchto trestných činů velmi složité a zloději si jsou vědomi, že mají řadu výhod.

Anonymní zločin se těžko šetří

Internet poskytuje pachateli značnou anonymitu. Podvodník navíc inkasuje zálohy v zahraničí, kde čeští policisté nemají žádné pravomoci.

„Jména a adresy osob, které poškození občané uvedli jako prodejce motorového vozidla nebo osoby, kterým poslali peníze, se Interpolu v SRN, Španělsku a Velké Británii nepodařilo vypátrat,“ dodal Fadrhonc.

Jména byla zpravidla smyšlená a adresy v uvedených městech neexistovaly.

Kriminalisté upozorňují, že v některých zemích EU, například ve Velké Británii, není toto okrádání vzhledem k výši škody nepřesahující 3000 liber trestným činem.

Zločinci si jsou dobře vědomi, že tamními policejními orgány tento podvod jako trestný čin není vůbec prošetřován.