„Celkem došlo k šesti případům, z nichž se čtyři vyskytly na území okresu Česká Lípa a dva menšího rozsahu na Jablonecku. V jednom případě byla vyčíslena škoda na mladém lesním porostu na 40 tisíc korun,“ přiblížila mluvčí HZSLK Iva Michalíčková.

Na porostu je škoda za tisíce

Například ve 13.40 hodin byl na tísňovou linku 112 ohlášen požár lesního porostu v části Hradčany obce Ralsko. Požár, který zasáhl lesní porost a hrabanku na ploše přibližně jednoho hektaru hasili profesionální hasiči ze stanice v České Lípě a dobrovolní kolegové z Mimoně, Doks, Zákup a Stráže pod Ralskem se sedmi cisternovými vozy. Zasahující jednotky uhasily požár až krátce před sedmnáctou hodinou. Použít musely při hašení devět vodních proudů a jeden proud vysokotlaké vody. „Na místě byla zřízena kyvadlová doprava vody, kterou hasiči doplňovali hasební vodu do cisteren v Ploučnici,“ poznamenala ke způsobu likvidace požáru mluvčí hasičů. Podle odhadu správce a revírníka lesa vznikla požárem na mladém porostu škoda ve výši čtyřicet tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

V 15.25 hodin vyjeli dobrovolní hasiči ze Skalice u České Lípy k požáru trávy na bývalém místním smetišti, který zasáhl plochu 50 x 50 metrů. Požár hasiči zlikvidovali jedním vodním proudem.

Hořela dokonce stará vrba

Krátce před půl sedmou večer byl ohlášen na Českolipsku další požár. Hořela dutá vrba, která stojí uprostřed louky v ulici Zhořelecká v České Lípě. Požár uhasila místní jednotka sboru dobrovolných hasičů.

Požár lesní hrabanky, který se postupně rozšířil na plochu 15 x 20 metrů, vypukl ve středu po dvacáté hodině také ve Stráži pod Ralskem. Požár zlikvidovali hasiči až po více než hodině. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jablonného v Podještědí a jednotka SDH Stráž pod Ralskem třemi vodními proudy.

Stále platí varování hasičů. Nebezpečí vzniku velkých požárů se obávají i lesníci, kteří hlídkují v zesílených počtech na ohrožených územích.