„Jde bohužel o latentní, tedy skrytou trestnou činnost. Mnohdy si změny chování dítěte nevšimnou učitelé ve škole a často tomu mlčky přihlížejí také sousedi,“ potvrdila mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR v Liberci Vlasta Suchánková. „Nyní máme zrovna v Liberci čerstvý případ, kdy lékař při běžné zdravotní prohlídce jednoho chlapce podle stop na jeho těle objevil, že je dítě týrané. Policisté posléze zjistili, že otec i matka častovali syna nadávkami a urážkami a zahrnovali jej nepřiměřenými fyzickými tresty. Víc konkrétních informací k tomuto případu uvést nemůžu, protože je ve fázi vyšetřování,“ dodala Suchánková.

Týrání dětí kvalifikuje trestní zákon jako týrání svěřené osoby. Týrání může být psychické i fyzické a za týrání bývá považováno dokonce také to, když rodiče dítě zanedbávají – když mu nedávají dostatečné množství stravy, anebo když zanedbávají jeho hygienu.

„Za týrání osoby, kterou má v péči, hrozí pachateli odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Trest od dvou do osmi let pak hrozí tomu, kdo se týrání dopustí zvlášť surovým způsobem anebo na více osobách, a také když v týrání pokračuje delší dobu,“ uvedla mluvčí Správy severočeského kraje Policie ČR Jarmila Hrubešová.

Jen pro srovnání – před sedmi lety zachytili policisté v Libereckém kraji jen o jeden případ týrání dětí více než vloni. Tehdy se z deseti vyšetřovaných případů stalo 9 v okrese Česká Lípa. Na Českolipsku pak o dva roky později, v roce 2001, dokonce došlo k deseti případům týrání.

„Týrání se nedopouštějí pouze primitivové nebo nějací psychopati. Znám také případy, kdy své dítě týrali rodiči s vysokoškolským diplomem a na úrovni. Některým rodičům schází cit, na dítě přenáší vlastní ambice a přísnými metodami vyžadují, aby jejich potomek byl v nějakém oboru nejlepší. Neuvědomují si, že dítěti způsobují obrovský stres a že je týrají,“ podotkl českolipský dětský psycholog Miroslav Hudec. „Týrané dítě si neuvědomuje, že mu máma nebo táta způsobují něco zlého, protože jsou to jeho rodiče, a ti by mu přece nikdy neublížili. Dítě vidí vinu v sobě,“ doplnil.

Podle policistů by si měli lidé víc všímat toho, co se děje v jejich okolí. Signálem týrání nemusejí být jen stopy na těle dítěte, například krevní podlitiny, ale i změna jeho chování. Dítě se stává zakřiknutým, straní se ostatním dětem a vyhýbá se třeba kolektivním hrám.