Vozy značky DS, která se v rámci tehdejšího koncernu PSA (dnes Stellantis) osamostatnila od Citroënu v roce 2014, dále dostávají techniku příbuznou s Peugeotem nebo právě Citroënem. Jedním z posledních dílů této techniky je nová hybridní motorizace o výkonu 136 koní. Ta se v nadcházejících měsících objeví v nabídce modelů DS3 a DS4.

Abychom byli přesnější, oněch 136 koní, spolu s 230 Nm točivého momentu, dává k dispozici jen spalovací motor. Tím je tříválec 1.2 litru, upravený ze stávající čistě spalovací verze. Motor běží v Millerově cyklu, má nový rozvodový řetěz a také nové turbodmychadlo s proměnnou geometrií lopatek.

Tříválec je dále spojen s dvouspojkovou převodovkou e-DCS, v níž je zabudována hybridní část pohonu. Tu tvoří elektromotor o výkonu 28 koní a točivém momentu 55 Nm. Jeho li-ion akumulátor o kapacitě 0,9 kWh je pak zabudován pod podlahou vozu, aby neubíral místo v kabině nebo v kufru. Součástí je také řemenový startér spalovacího motoru.

Podívejte se na vůz DS4 v oficiálním videu:

| Video: Youtube

Chováním se jednotka nijak nevymyká zvyklostem ze současných hybridních motorizací. Uživatelsky baterii nelze dobíjet, o hospodaření s baterií se stará systém sám. První metry po rozjezdu, nebo třeba popojíždění v koloně, lze absolvovat čistě na elektřinu, při standardní akceleraci se pak zapojí spalovací motor, kterému elektřina vypomáhá. Opětovné nabíjení se děje při zpomalování, kdy elektromotor rekuperuje hybnou energii.

DS uvádí, že krátké městské cesty lze absolvovat až z 50 % na elektřinu a v takovém případě činí úspora paliva oproti současnému benzínovému motoru (1.2 PureTech 130 koní) až 40 %.

close DS3 Hybrid info Zdroj: Se svolením DS Automobiles zoom_in DS3 Hybrid

Celková úspora paliva podle měřicího cyklu WLTP je u hybridu oproti čistě spalovacímu motoru 20 % pro model DS3 a 16 % pro model DS4. O něco se zlepšila také dynamika: DS3 zrychluje z nuly na sto za 8,4 sekundy, DS4 potom 10,4 sekundy, oba časy jsou o zhruba sekundu rychlejší než v případě PureTechu.

Spolu s přechody na nové hybridní motory, uvádí DS pro oba modely také nové výbavové stupně Étoile a Pallas. Otázkou zůstává, jak budou vypadat nové ceny oproti těm stávajícím. DS3 s dosavadní benzínovou motorizací 1.2 PureTech začíná na částce 770 tisíc korun, DS4 je potom za 825 tisíc. Objednávky začnou prodejci přijímat od června, první vozy by se pak do Česka měli dostat v červenci.