VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TOMÁŠ LÁNSKÝ

Tomáš Lánský / Liberecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kraj čeká důchodcovský boom

Liberecký kraj - V Libereckém kraji dnes žije více než 73 tisíc lidí ve věku 31 40 let, jde o zdaleka nejpočetnější skupinu občanů. Až tito lidé půjdou do důchodu, vznikne velký problém. Nebude totiž dost pracujících, kteří by jim vydělali na důchody. Tikající bombu s časovačem nastaveným za 20 až 30 let ale Liberecký kraj zatím neumí zneškodnit. Pouze se na její výbuch připravuje.

Botanická bojuje s pašeráky květin

Liberec - Nelegální obchod s flórou a faunou je podle celníků třetím nejvýnosnějším byznysem, hned po obchodu s drogami a zbraněmi. Do Evropy se pašují nejen exotická zvířata, ale čím dál častěji i rostliny. Málokdo ví, že do boje s drancovači panenské přírody se zapojuje i Botanická zahrada Liberec.

Lidí bez práce ubylo. Ale jenom zdánlivě

Liberecký kraj - Počty nezaměstnaných v Libereckém kraji klesly a zvýšila se průměrná mzda. Každý z nás si ale z těchto peněz koupí méně než loni.

V terminálu MHD bude nová služebna strážníků. Posvítí si na nepořádné cestující

Liberec - Okolí terminálu patří k nejproblémovějším oblastem v krajském městě.

Tržní náměstí se uzavře pro dopravu

Liberec - Výluku dopravy na libereckém Tržním náměstí si vynutila oprava asfaltového povrchu. Komlikace pro řidiče začnou v pondělí a skončí v neděli.

Zemřel autor kreslených vtipů Oldřich Krupička

Liberec - Za svůj život nakreslil víc než pět tisíc vtipů. Do roku 1968 například pro liberecký Vpřed, kde obrázky glosoval svět kolem sebe a vtipnými gratulacemi častoval kolegy v reakci. Po invazi a následné okupaci spojeneckých vojsk kreslenými vtipy zásadně vyjádřil svůj postoj. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zákaz publikování téměř na dvacet let.

Mění se jízdní řády vlaků na Liberecku

Liberec - K dílčím změnám jízdních řádů dochází od neděle 9. června v Libereckém kraji. Například víkendový vlak Liberec Tanvald Harrachov s odjezdem v 1:30 již nepojede. Na stejné trase jezdící vlak s odjezdem ve 23:40 se posouvá o 50 minut dál.

Chceme povodňové peníze, hlásí města a obce na Liberecku

Liberecko – Ušetřen devastujících následků povodní zůstal Liberecký kraj, zatímco ve středních Čechách a na Ústecku voda spláchla celá města. Přesto starostové měst a obcí v kraji doufají, že na ně stát bude myslet alespoň ve věci poškozených a podemletých silnic a stržených opěrných zdí. Zatím ale není jasné, v jaké výši budou mít na příspěvek nárok.

Starý a po mrtvici. Přesto zůstal věrný botě, která ho odkopla

Krásný Les - Psí věrnost bývá nekonečná. A to i vůči těm, kteří si ji vůbec nezaslouží. Osmiletý ovčák Čaki z Velkého Šenova na Českolipsku odpustil svému pánovi, že jej starého a nemocného nechal na zahradě opuštěného domu a odstěhoval se pryč. Čekal zde na něj několik měsíců, až na případ upozornili sousedé, kteří psa krmili přes plot. To již byl na pokraji smrti.

Zemědělcům bere voda naději na lepší úrodu a výnosy

Liberecko - Jak budou farmáři hospodařit teď, rozhodne o jejich přežití v zimě.

Studenti vyhlásili sbírku, do níž sami přispěli

Liberec – Mladé studentky zaplavily sociální sítě výzvami, namalovaly plakáty a rozvěsily je v okolí školy – reagovaly tak na výzvu svého učitel a zároveň člena jabloneckého Českého červeného kříže Petra Němce.

V Raspenavě se lidé bojí vody

Raspenava - S vodou tu mají své zkušenosti jako nikde jinde. Jen co lidé v Raspenavě před rokem schovali vysoušeče vlhkosti, která se natáhla do zdí jejich domů, už mají pod okny opět rozbouřené živly. Je to jako nekončený seriál, bohužel bez happyendu.

Jaké známky měly celebrity? Odpověď nabízí výstava v Géčku

Liberec - Chcete vědět, jestli byl Leoš Mareš šprt? Z čeho propadal Zdeněk Izer? Jaké předměty nejlépe šly Lucii Vondráčkové? Pak navštivte Nákupní centrum Géčko, kde se již v sobotu otevírá unikátní výstava vysvědčení známých osobností.

Lidé z Hrádku se letos zadarmo vykoupou

Hrádek nad Nisou - Permanentku na Kristýnu obdrželo díky včasnému zaplacení poplatků za odpady 2 740 obyvatel města. Zaplatili i neplatiči.

Koupaliště nikdo nechtěl. Břemeno zůstalo městu

Český Dub - Bowling, sportoviště, kemp či snad golf? To i mnoho dalšího by mohlo vyrůst v rozsáhlém areálu městského koupaliště v Českém Dubu. Ale nevyroste. Město totiž nesehnalo vhodného investora, který by zde záměr zrealizoval.

Upravili podvozek, tramvaj jezdí tiše

Liberec - Až kolem vás příště projede nová liberecká tramvaj EVO 2, nastražte uši. Možná ji ani nezaslechnete. Po stížnosti několika lidí bydlících podél trati v ulici 5. května totiž nechal dopravní podnik vyměnit některé součástky na podvozku, aby vozidlo tolik nevibrovalo.

V Hejnicích řádí lišky, zabíjejí lidem drůbež

Hejnice - Občané Hejnic jsou terorizováni liščí smečkou. Už více než deseti lidem se z kurníků ztratila drůbež, drzá zvířata navíc naprosto ztratila ostych a promenádují se před lidmi beze strachu.

V Chrastavě otevřeli NIC

Chrastava - Nebojte, tenhle článek nebude o ničem. To jen v Chrastavě otevřeli nic. A jak takové nic vypadá? Představte si velkou zarovnanou louku, kde nic není, tak přesně takhle.

Teplárna obnovila dodávky, topit má i v červnu

Liberecký kraj - Ledoví muži dorazili o týden později. Jak jinak si vysvětlit, že závěrem května zkrápějí Liberecko provazy deště a teplota stíhá listopadová minima? Rozmarné jaro přimělo i teplárny nechat kohouty k teplovodnímu potrubí zase otevřené.

Otevřeli včelí učebnu, vychovají si nové včelaře

Oldřichov v Hájích - Ekocentrum Střevlik v Oldřichově v Hájích chce v dětech vzbudit zájem o včely a včelaření, proto o víkendu otevřelo novou včelí učebnu. Ta je na míru ušitá výukovým programům, kdy se děti poprvé setkávají s fascinujícím světem hmyzu.

Turbíny ve Višňové už lidem tolik nevadí

Višňová - Višňová Neprodejné nemovitosti, neutichající hluk rotoru, po zemi se míhající stín točících se lopatek vytvářející stroboskopický efekt, blikající červená výstražná světla a mrtví ptáci

Z psí kostry je fešák. Majitel ho ale blokuje v útulku

Osečná, Krásný Les - Mohl to být příběh se šťastným koncem. Ale zatím není. Týraný ridgeback Ben, jehož majitel ho v Osečné uvěznil v miniaturním kotci a vyhladověl v psí kostru potaženou kůží, zůstává i 3 měsíce po odebrání pořád v útulku.

Proč před 16 lety zmizela Ivana Košková? Tento muž hledá odpovědi

Liberec - Záhadolog Petr Drbohlav z Turnova zkouší přijít na kloub nejtajemnějšímu zmizení na Liberecku.

Hrádek si vybojoval první uměleckou školu

Hrádek nad Nisou - Nadané děti v Hrádku nad Nisou a okolí konečně najdou vhodné prostory, kde budou moci rozvíjet svůj talent. Ve městě bude od nového školního roku otevřena první Základní umělecká škola.

Optika pro vesmír vzniká v Turnově

Turnov - Nové vědecko-výzkumné pracoviště speciální optiky započalo svůj ostrý provoz v Turnově. Špičkově vybavenou laboratoř vybudoval Ústav fyziky plazmatu v areálu Dioptry, investice do technologií již překročila 200 milionů korun.

Rostou! Houbaři čekají mimořádnou sezónu

Liberecko - S kosou do lesa sice nechoďte, ale koš prázdný domů určitě nepřinesete. Po dlouhé zimě konečně nadešel čas jarních hub a odborníci vzkazují, že letos bude co sbírat. V lesích rostou kačenky, májovky a objevují se první hřibovité houby. Sezona se tedy rozjíždí příznivě.

Začala náročná rekonstrukce Sokolovny ve Vratislavicích

Vratislavice n. N. - Do konce ledna roku 2014 má trvat kompletní rekonstrukce vratislavické sokolovny, která včera započala. Městský obvod na ni získal dotaci 23,7 milionu korun z Integrovaného plánu rozvoje města, dalších 420 tisíc přihodil ze svého rozpočtu.

Nové kanály? Za cenu středověkých cest

Nové Město pod Smrkem - V Novém Městě pod Smrkem budují novou kanalizaci, peníze na povrchy silnic jim už ale nezbývají. Výkopy se proto zazáplatují.

Holubice míru je zpět, nová a bělejší

Liberec - Legendární světelný nápis na průčelí domu na Šaldově náměstí je zpátky. Radnice nechala neonovou holubici společně s nápisem Mír národům celého světa nákladem 75 tisíc korun znovu vyrobit dle podkladů jejího autora Karla Janouška.

Důstojný vstup do libereckého mrakodrapu? Studenti už vědí

Liberec - Studenti TUL vyřešili dilema, jak vybudovat důstojný vstup do krajského úřadu a přemostit Nisu.

Filmaři hledají v Liberci židovské typy lidí. Zahrají si v Posledním cyklistovi

Liberec - Velkým castingem dnes pokračuje v Liberci natáčení českého filmu Poslední cyklista režiséra Jiřího Svobody.

Mykotoxiny ve svijanském pivu: Normy neexistují

Liberec - Svijanský pivovar vrací úder: Plísně v jeho pivu podle odborníků nejsou. Kvůli poškození svého jména podal trestní oznámení na časopis, který ho očernil.

Vesnice tasily eurohrábě

Liberecko - Před hrabivostí velkých hráčů na poli evropských dotací bojují malé obce a vesnice. Na protest proti špatnému přerozdělení peněz včera vyvěsily hrábě.

Digitalizace spasí kina ve Frýdlantu a Chrastavě

Liberecko - Filmové premiéry se vrátí do posledních dvou kin starého typu na sever od Liberce. Ve Frýdlantu a Chrastavě budou totiž místní biografy digitalizovat. Před nimi už to stačili udělat v Hejnicích. Bez moderní technologie by kina zanikla. Filmy na 35 mm pásech se už nevyrábějí.

Autobusy v Liberci budou jezdit na bionaftu. Je o čtyři koruny levnější

Liberec - Čtyři koruny ušetří liberecký dopravní podnik na litru bionafty, na kterou budou od letošního léta jezdit všechny jeho dieselové autobusy. Přechod na palivo, které se jmenuje FAME (z anglického fatty acid methyl ester) je krokem k úspoře, kterou firma ještě nevyčíslila, ale od které si slibuje snížení nákladů na provoz MHD.

Zoo Liberec: Noví sloni i jejich výběh

Liberec - Zoo Liberec by v brzké době mohla získat nové mladé sloní samce. K tomu je ale potřeba přebudovat stávající ubikaci, neboť je dožilá a chovatelsky již zastaralá. Bez její přestavby nové tlustokožce žádný dozorčí orgán neschválí.

Herec Vyskočil veze dětem v kraji hru. Divadla jsou proti

Liberecký kraj - Pražský herec Ivan Vyskočil nazkoušel nové dětské divadelní představení, které bude vozit do školek a škol v Libereckém kraji. Deníku jako prvnímu prozradil podrobnosti o projektu.

Méně dětí sahá po cigaretě. I díky kampani

Liberec - Počty mladistvých kuřáků se snižují. Jak vyplývá z dlouhodobých průzkumů, pozitivní vliv na to má i úspěšná kampaň obecně prospěšné společnosti Maják. Třetí ročník osvěty Společně proti kouření odstartoval nyní i v Liberci.

Domácnostem v Chrastavě zlevní po propojení kotelen teplo

Chrastava - Tisíc korun ročně ušetří domácnosti v Chrastavě napojené na centrální vytápění. Ve městě totiž právě probíhá propojení dvou kotelen na Střeleckém Vrchu a Spartak. Díky sjednocení odběrných míst na jedno jediné a využití modernějších technologií uspoří město až 430 000 korun ročně.

Římské legie pobijí Galy ve Vítkově

Chrastava - Jaké to bylo, když římský vojevůdce Julius Caesar porazil na území dnešní Francie sjednocené galské kmeny pod vedením Vercingetorixe? Událost známou z učebnic dějepisu i filmu přiblíží tradiční antický festival na dvorci Curia Vitkov u Chrastavy na Liberecku.

Cyklobusy na singltreku nechtějí

Liberecký kraj - Dva nové páry cyklobusů letos vyjíždí do kolařsky nejatraktivnějších oblastí v kraji. Ne všude však o ně stojí. Třeba síť 80 kilometrů cyklostezek v okolí Nového Města pod Smrkem, známých jako Singltrek pod Smrkem, je přímo závislá na výběru parkovného od cyklistů, co sem přijedou autem.

Kronika plná česko-německé nenávisti. Po 75 letech spatří světlo světa v Osečné

Osečná -Tři čtvrtiny století byla ukrytá v kůlně rodinného domu kdesi v Sobotce. Nikdo o ní neměl tušení. Až nyní se dostala na místo, kde byla před více než osmi desetiletími sepsána.

PODÍVEJTE SE: Koráby silnic opět na Sychrově

Sychrov - Největší přehlídka amerických veteránů ze zlatého věku automobilismu přilákala tisíce lidí. Přijel i známý milovník „Amerik" Zdeněk Izer.

Vítěz musel nachytat 20 kilo ryb

Loukov - Celkem 8 kaprů o celkové váze 20 kilo musel v časovém limitu 4,5 hodiny nachytat vítěz rybářských závodů na tůni u Loukova u Mnichova Hradiště, kam se každoročně sjíždějí rybářští borci z celé republiky.

Sasko láká Čechy na čoudící železné obry

Žitava - 1. května zahajuje letošní provoz Žitavská úzkorozchodná dráha. Díky učenlivému personálu můžete na cestách slyšet i češtinu.

Rodina z Bílého Kostela vyrobí obří tvarůžek

Bílý Kostel, Pelhřimov - Vyrobit gigantický olomoucký tvarůžek se chystají manželé Hyškovi, kteří v Bílém Kostele provozují minimuzeum másla a chleba. Posloužit k tomu má takzvaná Klapačka, obří forma na tvarůžky, kterou podle staré předlohy z roku 1880 vyřezal z lipového dřeva místní truhlář Jiří Kirchhof.

Kohoutkovou, prosím, zní stále častěji od lidí

Liberecko – Poptávka po obyčejné vodě z vodovodu mezi zákazníky restaurací roste. Dokládá to průzkum dobrovolnického sdružení Česko pije z vodovodu, které mapuje podniky nabízející „kohoutkovou" vodu.

Víte, jakou v květnu zaplatíte daň? Nečekejte na složenku z finančáku

Liberecký kraj - Řada novinek v placení daně z nemovitosti přivádí lidi s otázkami na finanční úřady. Ty nejdůležitější změny vám Deník přináší v měsíčním předstihu, než daň nabude splatnosti.

NA VLASTNÍ KŮŽI: Těžký boj o školní lavice

Liberec - Redaktor Deníku si na vlastní kůži vyzkoušel přijímačky na střední školu. Zaskočily ho neobvykle těžké úlohy z matematiky.

Šedesát studentů daruje kostní dřeň

Liberec - Nevídaná solidarita: Studenti TUL chtěli pomoci nemocné spolužačce, dali naději nemocným leukémií po celém světě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT