VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JIŘÍ LOUDA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nemlčí. O sexuálním násilí chtějí mluvit otevřeně

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Na počátku roku zasáhla svět kampaň MeToo. Právě pod tímto hashtagem se začaly tisíce lidí svěřovat se svou zkušeností ohledně sexuálního násilí. Pod tímto vlivem se Veronika Hávová z Jablonce rozhodla udělat vlastní projekt věnující se sexuálnímu násilí. „Společnost ho totiž často bagatelizuje,“ říká zakladatelka projektu.

OBRAZEM: Svatý Martin sníh nepřivezl. Přesto si lidé oslavy na jeho počest užili

Liberec - Aby hospodyňky měly klid na přípravu svátečního oběda a nikdo se jim nepletl pod nohy, mohly poslat zbytek rodiny na Svatomartinský trh. Ten probíhal na libereckém náměstí před radnicí od deseti do tří hodin.

Na Jizerkách je vidět, jak umí člověk škodit i pomáhat, říká Ondřej Petrovský

Liberecký kraj – Není tomu tak dávno, co měla příroda Jizerských hor namále. Od poloviny 60. let se začala krajina měnit a smrkové porosty odumírat. Nepříznivý vývoj se však podařilo zvrátit. Na obnově Jizerek se mimo jiné podílela i Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která letos slaví 25 let své existence.

OBRAZEM: Výlov rybníka v Českém Dubu si užili děti i dospělí

Český Dub - Rybka jenom zlatá. Tu se ulovit sice nepodařilo, takže nemohla případnému šťastlivci splnit tři přání, ale kapry a pstruhy se to ve vodě jen hemžilo. 

SOUTĚŽ: Revivalové skupiny obsadí v prosinci Home Credit Arenu

Liberec – Rammstein, AC/DC, Kiss, Nirvana a Metallica. Skupiny, nad jejichž jmény zaplesá srdce každého metalového fanouška. Jejich nejúspěšnější revival bandy se sejdou na jednom pódiu a uvedou publikum do varu. Home Credit Arena v Liberci bude hostit 15. prosince unikátní akci s názvem FestRevival 2018.

Po nehodě skončil Suchánek na vozíku, ale nevzdal to. Teď dosahuje na medaile

Liberec – V sedmnácti letech do té doby sportovně aktivní mladík a rebel Jiří Suchánek prodělal autonehodu, u které utrpěl těžké poranění krční páteře a skončil upoutaný na invalidní vozík. Za velké pomoci rodiny a díky své povaze bojovníka se nevzdal a dokonce si našel novou vášeň v podobě stolního tenisu.

Odvahu popsat osud předků i republiky našel Jiří Kryštůfek v důchodu

Liberecký kraj – Letos oslavíme sto let od vzniku Československé republiky a kromě výročních koncertů, vysazování lip a dalších akcí v národním duchu vychází i celá řada publikací. Jednou z nich je i kniha Vzpomínání na Humpolec, vlast a Evropu kolem od Jiřího Kryštůfka. 

SOUTĚŽ: Michael Jackson by se letos dožil šedesátky. Big’O’Band mu vzdá hold

Jablonec n. N. - Thriller, Billie Jean, Beat It či Man in the Mirror. Hudební fanoušek už zajisté poznal, že se jedná o malý výběr hitů hudební a taneční legendy Michaela Jacksona. Ten by letos oslavil své šedesáté narozeniny. A právě k jeho poctě si nejtěžší kalibr severních Čech připravil dvouhodinový, tematicky uzavřený koncert, který proběhne v jabloneckém Eurocentru v pátek 26. října.

AKTUALIZUJEME

Hasiči vyměnili proudnice za motorové pily. Silný vítr zkomplikoval dopravu

Liberecký kraj – Hasiči v Libereckém kraji v souvislosti se silným větrem už vyjížděli téměř k 40 událostem. Kvůli silnému nárazovému větru popadaly na několika místech kraje stromy a zatarasily komunikace.

Odstraňování chyb mě posouvá kupředu, říká biatlonová naděje Michal Krčmář

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Sedmadvacetiletý Michal Krčmář se v biatlonovém prostředí pohybuje od deseti let. Sportovec závodící za klub SKP Kornspitz Jablonec se aktuálně připravuje a hlavně těší na novou sezónu.

Nepřizpůsobil řízení stavu vozovky, skončil v příkopě. Dva lidé se těžce zranili

Frýdlantsko – K nehodě došlo v pondělí dopoledne a neobešla se bez zranění.  

FOTO: Sportem ku zdraví! Ještěd hostil půlmaraton

Liberec - Podzimní atmosféra, lesy hrající všemi barvami a liberecká dominanta Ještěd zlákaly sportovce, aby změřili síly s největším soupeřem, tedy sami se sebou.

Hedvika Mikešová oprášila dovednost babiček a háčkuje kulichy

Liberecký kraj – Co je nejdůležitější součástí zimního outfitu? No přece hřejivá a v ideálním případě i stylová čepice, která zaujme na první pohled. Ruční výrobě kulichů se ve svém volném čase věnuje i 32letá Hedvika Mikešová z Rádla společně s maminkou. „Každý kulíšek POM POM projde našima rukama s péčí a láskou,“ říká tvůrkyně.

V Knihkupectví a antikvariát Fryč oslaví Velký knižní čtvrtek

Liberec – Rok se s rokem sešel a je tu opět jedna z pravidelných velkých knižních akcí. Ve čtvrtek 18. října se na pultech knihkupectví objeví 15 nových hitů podzimní sezóny. 

Děti ukážou, jak vnímají utrpení zvířat

Liberec – Vernisáž jejich obrázků proběhne ve čtvrtek 18. října v 17.00 v prostorách kavárny V Patře.

Pod vlakovým nádražím srazila dodávka malého chlapce. Skončil v nemocnici

Liberec – K nehodě došlo v pondělí ráno v ulici 1. máje naproti budově Uranu. 

FOTO: U Raspenavy hořel les. S hašením pomáhal i vrtulník

Raspenava – Nedaleko Raspenavy hořel kus lesa. Oheň zachvátil lesní porost o rozloze 5–6 hektarů. Vzhledem k tomu, že hořelo v nepřístupném, skalnatém terénu na hřebeni, tak si hasiči vyžádali na pomoc leteckou podporu. Cílem hasičů bylo požár lokalizovat a ohraničit tak, aby se již dál nešířil.

Nebojí se měnit svět. Svůj příběh představí na konferenci

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Úspěšní, smělí, talentovaní a v rozkvětu sil. Nejedná se o výčet vlastností celebrit, ale osobností, které se nebojí měnit svět. Svůj příběh představí na 2. ročníku Svět patří smělým, který proběhne 18. října v kulturním centru Vratislavice 101010.

FOTO: Liberec Nature Run zavedl běžce do srdce Jizerských hor

Liberecký kraj – Tajemné lesy Jizerských hor, táhlá stoupání, zapadlé cestičky, proběhnutí žulovým lomem či výhled z přehradní hráze. Rozmanitou trasu nabídl nový závod RunCzech, a to Liberec Nature Run, jehož premiéra proběhla v neděli 7. října.   Všechny trasy odstartovaly a skončily v centru Liberce na náměstí Dr. E. Beneše.

Nová sezóna nedělních pohádek pro malé i velké čtenáře startuje u Fryče

Liberec – V neděli přijede do Knihkupectví a antikvariát Fryč Bářino toulavé divadlo a loutkovou pohádkou odstartuje novou sezonu. 

Žánr sci-fi jsem si nevybral, on si vybral mne, říká literát Jan Kovanic

Liberec – Nejen filmaři si Liberec oblíbili pro jeho půvab a krásné okolí. Město představuje inspiraci i pro spisovatele. Liberecký rodák Jan Kovanic v chystané knize kombinuje zážitky vlastní i své rodiny a skutečné historické události se sci-fi prvky. „Jediný problém byl, jak skutečné historické události podat tak, aby byly důvěryhodné alespoň ve sci-fi žánru,“ popisuje spisovatel tvůrčí proces.

Liberec je město běhu zaslíbené, říká sportovkyně Zuzana Kocumová

Liberecký kraj – Liberec bude v neděli 7. října hostit nový závod, a to Liberec Nature Run 2018, který poskytne závodníkům možnost kochat se nádherným okolím. Zaběhne si ho i bývalá vrcholová běžkyně na lyžích Zuzana Kocumová. Ta sice musela kariéru předčasně ukončit v roce 2001 kvůli genetické vadě imunity, ale sportu a běhání se rekreačně i poloprofesionálně věnuje nadále. „Liberec je město běhu zaslíbené, kde se i po uspokojení běžecké vášně nebudete nudit,“ chválí město běžkyně.

Nezletilého chlapce srazilo auto. Vrtulník ho transportoval do nemocnice

Liberec – K nehodě došlo v liberecké ulici Švermova v pondělní odpoledne. 

Čtenáři rozhodli o nejkrásnější fotce Jizerských hor. Zvítězil Jakub Jirkův

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky 2018 už zná svého vítěze. Zatímco někteří fotografové posílají své snímky pravidelně, tak pro vítěze internetového hlasování Jakuba Jirkůva byl letošní ročník premiérou. Jeho fotografie Bivak na Smrku získala 1.493 hlasů a tím mu čtenáři Deníku zajistili první místo. „Do soutěže mě přihlásila na tajňačku manželka,“ svěřil se příležitostný fotograf.

Výhoda? Mládí. Mám k dětem blíž, říká vedoucí trenér AC Turnov Tomáš Krištof

Turnov – Vedoucí trenér AC Turnov Tomáš Krištof se narodil ve Vrchlabí, ale od tří let pobývá v Turnově, kde mimo jiné působí i jako učitel tělocviku na ZŠ Skálova Turnov. Úspěšně dokončil magisterské studium a stal se trenérem 1. třídy, specializace atletika. Sportovní nadání mají v rodině, olympijský medailista ze ZOH 2018 Michal Krčmář je jeho bratranec.

FOTO: Pavoučí hrdina brouzdá Libercem. Recesista, nebo hlavní hrdina?

Liberec /ANKETA/ – Liberecké náměstí aktuálně okupují filmaři. Podle neoficiálních zdrojů se pod pracovním jménem Bosco skrývá pokračování Spider-Mana: Far from Home (v českém překladu daleko od domova). 

FOTO: Mladí návrháři z textilních škol ukázali svůj talent

Liberecký kraj – Styl, kreativita a originalita. Tyto vlastnosti vystihovaly modely studentů, kteří se účastnili 5. ročníku soutěže pro základní a střední školy v textilní a oděvní tvorbě Oděv a textil, Liberec 2018.

Čtenáři rozhodli o nejkrásnější fotce Jizerských hor

Jizerské hory – Bivak na Smrku. Tak zní název vítězné fotografie, která vzešla z ankety Zaostřeno na Jizerky. Pořídil ji Jakub Jirkův a ve finálovém kole obdržel 1493 hlasů. Anketa běžela po dobu letních prázdnin a čtenáři Deníku odevzdali necelých devět tisíc hlasů.

Knihkupectví chce oživit ulice uměním. Hledá dárce na Startovači

Liberec – Může být Liberec jednou jako Berlín, Kodaň nebo Dublin? Lidé, kteří spustili projekt „Pouliční umění v Liberci a piano v ulicích“, věří, že rozhodně ano. Na platformě Startovač shání pro svou vizi peníze.

Ve sportu není nic jistého, říká atletický talent Michal Hanyk

Liberec /ROZHOVOR/ – Atletika, triatlon, duatlon či aquatlon. Tomu všemu a dalším sportům se věnuje dorostenec a člen sportovního klubu AC Turnov Michal Hanyk. V loňském roce se stal vicemistrem republiky v aquatlonu. „Žádný vzor nemám, nechávám svoji kariéru jít svojí cestou,“ říká mladý atlet.

Práce s ptáky je krásná nejistota, říká ornitolog Jan Hanel

Liberec – Zoologická zahrada bývá plná zvuků. Většina vychází od jejích zvířecích obyvatel a mezi nejhlasitější patří zástupci opeřenců. Ptáci sice nejsou těmi nejvyhledávanějšími druhy ze strany návštěvníků, přesto mají v zahradě své stálé místo. „Zapojili jsme se i do programů, které se věnují ochraně ptáků, hlavně dravců, a jejich návratu do přírody,“ popsal další činnost Zoo Liberec ornitolog Jan Hanel.

Bedřichovský Bastard se vrací na scénu. Větrný se již blíží

Liberec – Rudolf Pinkas je jedním z organizátorů překážkového běžeckého závodu v Jizerských horách, který má název Bastard a v letošním roce se běží čtyři díly. Proběhl již Ledový a Vodní, třetí závod prvního ročníku závodu v srdci Jizerských hor dostal název Větrný a uskuteční se 15. září. „Mým cílem je vytvořit rodinnou atmosféru, aby si to lidé užili a odnášeli si zážitek,“ říká Pinkas, který většinu překážek staví sám.

Malý nákup pro velkou věc. Sbírka naplnila košíky

Liberec – Masová konzerva, krabička čaje, lahev oleje či sklenička přesnídávky. Řada z nás to vnímá jako klasickou položku nákupního seznamu, ale pro některé to není taková samozřejmost, zvláště pokud se ocitli v tíživé životní situaci. A právě i takový malý nákup mohl v sobotu přispět pro velkou věc. Potraviny totiž představují nejrychlejší a nejúčinnější pomoc, kterou lze lidem v nouzi poskytnout.

Nadějná atletka Turnova Eliška Martínková začala kvůli sestřenici

Turnov /ROZHOVOR/ – V Turnově se to doslova hemží atletickými talenty. Jedním z nich je i šestnáctiletá Eliška Martínková.

FOTO: Charitativní pomoc naplnila nákupní košíky

Liberecký kraj – MALÝ NÁKUP pro velkou věc! Sobotní den se nesl v obchodech řetězce Kaufland v charitativním duchu. Zákazníci na prodejnách potkali dobrovolníky ve slušivých vestách, kteří se zapojili do 1. ročníku K-potravinové sbírky. Tu uspořádala společnost Kaufland ve spolupráci s Českou federací potravinových bank. A pobočky v Libereckém kraji nebyly výjimkou.

FOTO: Vratislavice přivítaly již posedmé běžce Liberecké pětky

Vratislavice nad Nisou – S úderem šesté hodiny večerní z bran pivovaru Konrad ve Vratislavicích odstartovalo několik desítek běžců, aby poměřili síly nejenom s ostatními, ale se svým největším soupeřem – sebou samým.

Liberec Nature Run zavede běžce do srdce Jizerských hor

Liberec – Tajemné lesy Jizerských hor, táhlá stoupání, zapadlé cestičky, proběhnutí žulovým lomem či výhled z přehradní hráze. Rozmanitou trasu nabídne nový závod RunCzech, a to Liberec Nature Run, jehož premiéra proběhne v neděli 7. října.

Novým kapitánem Bílých Tygrů se stal Petr Jelínek

Liberec – Novým, v pořadí už jedenáctým kapitánem Bílých Tygrů, se stal před nadcházejícím extraligovým ročníkem 2018/2019 zkušený útočník Petr Jelínek. Čtyřiatřicetiletý centr přebírá kapitánské „C“ po Martinu Ševcovi, který v přecházející sezóně dovedl Bílé Tygry k sedmé příčce konečné tabulky extraligy.

Zavzpomínají na spisovatelku Janu Rečkovou. Ta podlehla letos rakovině

Liberec – Ve středu 5. září od 18:00 proběhne v libereckém knihkupectví Svět Jotunheim vzpomínkový pořad Zázračný svět Jany Rečkové v Jotunheimu. Jana Rečková patřila k největším českým spisovatelkám, která přečuhovala z literárního šuplíku fantastiky. Předčítat a vzpomínat na ni budou její nejbližší přátelé a též spisovatelé, Františka Vrbenská a Jan Kovanic.

Co kus, to originál. Duo vyrábí figurky z dřevěného odpadu

Liberecký kraj – Zajíc, jelen, nosorožec, liška a řada dalších. Nejedná se o výčet obyvatel zvířecí říše, ale o broušená zvířátka z různých druhů dřeva pod značkou jablonecké firmy Pol Eno. Hlavním autorem myšlenky a designu je Andrea Tůmová (AT), která má architektonické studio a navrhuje domy. O výrobu se stará designér a konstruktér hraček v Detoe Albrechtice Štěpán Kadlec (ŠK).

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Hlasování je ve finále

Jizerské hory – V uplynulých osmi týdnech si mohli čtenáři Deníku prohlédnout všech 171 krásných fotografií Jizerských hor a dávat hlasy těm, které se jim líbí nejvíce.  Postupně se tak do závěrečného finálového kola dostalo 16 snímků a od sobotního poledne může široká veřejnost po dobu 14 dnů rozhodnout o nejkrásnější fotografii Jizerských hor.

Dříve vážené a uznávané řemeslo fotografie upadá, říká Šimon Pikous

Liberec /ROZHOVOR/ – Devalvace. Tak popsal současný přístup k fotografii Šimon Pikous. Pochází z fotografické rodiny,svou diplomovou práci dokonce zasvětil otci, fotografovi Janu Pikousovi. Ten před obhajobou zemřel. Práce vyšla i knižně.

FOTO: Osm jednotek zasahovalo u nočního požár autodílny ve Višňové

Višňová – Požár autodílny způsobil v noci z pondělí na úterý škodu ve výši několik stovek tisíc korun. Hořet začalo po 1. hodině v části obce Andělka. Požár zničil objekt dílny, která se nacházela v bývalé hasičárně. Vážně poškodil dva traktory, osobní automobil a další vybavení.

Jizerské hory přivítaly běžce. Bedřichov hostil 5. ročník letní Jizerské 50

Liberecko - V sobotu zaplavili Bedřichov nadšení běžci, kteří se rozhodli využít ideálního běžeckého počasí, dát si do těla a mohli i přispět na charitativní účely. Jizerskohorskými lesy se proběhlo 2 072 běžců, z nichž 350 byly děti, čímž naplnily kapacitu dětských závodů.

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát poosmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

V sobotu to bude ve Vratislavicích žít! Návštěvníkům zazpívá i Ewa Farna

Vratislavice nad Nisou /ROZHOVOR/ – V sobotu ožijí Vratislavice již tradiční akcí. Ve 14.00 vypukne 23. ročník Vratislavických slavností a návštěvníci se mají na co těšit. Nebudou chybět hry, soutěže ani pohádkové představení pro děti. 

Požár pece ve slévárně zaměstnal hasiče. Evakuovali dvacet lidí

Přepeře – Třináct jednotek hasičů vyjíždělo ve čtvrtek k požáru do slévárny litiny v obci Přepeře na Turnovsku. 

Zabíjení koťat není řešení. O osvětu se snaží spolek Šance zvířatům

Liberecko – V uvázaném pytli ponořeném ve vodě, v hořících kamnech nebo dokonce jako svačina pro slepice končí v mnoha případech nechtěná novorozená koťata některých chovatelů.

FOTO: Stovky běžců zaplavily Lidové sady v Liberci

Liberecký kraj - Běháme srdcem. Přesně tímhle heslem se řídily stovky běžců všech věkových kategorií, kteří se zúčastnili RunTour 2018 v Liberci.

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Liberecký kraj /ROZHOVOR/– Pokud procházíte jabloneckou Podhorskou ulicí a máte rádi květiny, určitě vás zaujme výloha květinářství Z Herbáře. Jeho majitelku Hanu Mrklasovou to k floristice vábilo celý život a nakonec se rozhodla splnit si svůj sen a podělit se o svou lásku ke květinám s ostatními. Váže květiny i pro nevěsty. „Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá,“ říká Mrklasová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT