VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA ŠVECOVÁ

Jana Švecová / Liberecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kabelkový bazar i letos dětem z chudých rodin zaplatí obědy

Liberecký kraj – Už popáté uspořádá Deník ve spolupráci s OC Forum Liberec charitativní Kabelkový bazar. Výtěžek půjde opět na dětské obědy.

FOTO: Liberec má dobrou karmu, říká čestný občan města Jan Šolc

Liberec - Ani známý hokejista, bavič nebo modelka. Do pomyslné síně slávy liberecké radnice vstoupila skutečná celebrita. Filozof, vysokoškolský učitel, ale především bytostný demokrat a slušný člověk Jan Šolc. Stal se v pořadí 17. čestným občanem Liberce. Ocenění získal za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti demokracie a lidských práv.

Na sychrovském zámku otevřeli nový okruh zasvěcený pokladu

Sychrov – Sezona na hradech a zámcích se sice chýlí k závěru, ale na zámku Sychrov dali přesto návštěvníkům do užívání nový, respektive obnovený prohlídkový okruh. Nese název Zlatý poklad. Jeho základ tvoří kolekce 16 děl klenotníka a turnovského rodáka Františka Khynla, význačného šperkaře a zlatníka, který um českých rukou proslavil doslova v celém světě. Narodil se v Turnově v roce 1907 a v roce 2003 zemřel v USA.

„Les není továrna na dřevo,“ říká šéf ochrany přírody Jiří Hušek

Jizerské hory /ROZHOVOR/ – Jak sucho mění a do budoucna může měnit tvář Jizerských hor? Jsou klimatické změny skutečně tak výrazné a překvapující z pohledu celé jejich dlouhé historie? A jakou roli v tom hraje nebo může hrát člověk? To jsou otázky pro ředitele územního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jiřího Huška. 

Motorkář u Bílého Kostela zřejmě nezvládl rychlost. Spadl a těžce se zranil

Bílý Kostel - Dvaašedesátiletého motorkáře ve velmi vážném stavu musel v neděli 16. září odpoledne transportovat vrtulník do Krajské nemocnice v Liberci.

Ubylo TBC. Přibývá ale dalších plicních nemocí, říká primář Jiří Vytiska

Liberecký kraj – Do preventivní akce, během níž se lidé s dechovými potížemi mohli zdarma a bez předchozího doporučení nechat vyšetřit, se ve čtvrtek zapojilo celkem 12 pracovišť v Libereckém a Ústeckém kraji. Cílem bylo včas zachytit vážné plicní nemoci včetně idiopatické plicní fibrózy (IPF), na kterou se bez adekvátní léčby zpravidla umírá do tří let. Jedním z nich byla i Krajská nemocnice v Liberci. „Dnes už máme léky, které dříve neexistovaly a které lidem s touto diagnózou dávají šanci na lepší život,“ říká primář plicního oddělení Jiří Vytiska.

AKTUALIZOVÁNO

Ve spalovně vybuchl kotel. Těžce zraněného odvážel vrtulník do Prahy

Liberec - Jedno vážné zranění si vyžádal výbuch parního kotle v liberecké spalovně. Muž byl popálen horkou párou. 

Bezpečnost nové silnice z Liberce do Jablonce zvýší radary i průhledné stěny

Liberec /FOTO/ – Nová silnice z Liberce do Jablonce srovnala serpentýny a cestu zkrátila na pár minut. Rychlost, nepřehledné značení a komplikovaný výjezd autobusů z vedlejší silnice ale hrozí průšvihem. A to je komunikace teprve ve zkušebním režimu. Tomu odpovídá i povolená rychlost, která je v některých úsecích snížena na 70 a dokonce i na 50 kilometrů v hodině.

Muže ubil cihlou, ženu ubodal. Za dvě vraždy hrozí mladíkovi výjimečný trest

Liberecký kraj – U krajského soudu v Liberci začal v úterý soud s teprve 23letým dvojnásobným vrahem Františkem Havlem z Jablonecka. Loni v listopadu zabil podle obžaloby několika ranami nožem matku dvou dětí. Jen o dva týdny později údajně ubil cihlou muže. Všichni tři byli bezdomovci. Krajský soud řeší dvojnásobnou vraždu jako zvlášť závažný zločin s trestní sazbou 20 let až doživotí.

Havlova knihovna promítla snímky z Liberecké kroniky

Liberec/Praha – Ruský tank vráží do jednoho ze sloupů podloubí u liberecké radnice. Křik a ranění. Bolest v očích dívky, které padající zdivo drtí nohu. „Když jsem tenhle záběr později viděla v kině, mrazilo mě. Zároveň jsem byla na tátu pyšná, že tohle všechno s kamarády natočil, aby lidé viděli,“ vzpomíná Zdeňka Schovánková, dcera legendárního promítače a amatérského filmaře Zdeňka Měchury.

Díla známých českých malířů či sochařů můžete získat v aukci Nadace Euronisa

Liberec – Mít doma na stěně originál, navíc od známého umělce, vždycky patřilo k dobrému tónu. Navíc může jít o zajímavou investici. Svědčí o tom ceny děl českých malířů, které se na světových aukcích prodávají za závratné ceny. Pořídit se však dají i za zlomek.

Letošní dobrou úrodu vítají také organizátoři slavné JamParády

Kunratice (Frýdlantsko) – Loni touhle dobou se už organizátoři proslavené soutěže marmelád JamParáda v Kunraticích na Frýdlantsku začínali obávat, jestli na ně soutěžící nezapomněli, zato letos už se vzorky začínají shromažďovat. „Už máme prvních 26 skleniček,“ potvrzuje Milan Götz. Starosta obce, v níž soutěží navázali na historickou tradici. Marmelády se tu totiž vařily už koncem 19. století a zájem o ně měli až ve Vídni.

Stromy nejen v sadech se prohýbají pod tíhou ovoce. Moštárny zažívají nával

Liberecký kraj – Třešně, meruňky, ryngle, švestky a teď aktuálně i jablka a hrušky. V palírně Stará Dáma v Křižanech se letos nezastavili. „Jedeme durch už od začátku léta,“ potvrzuje šéf palírny Stanislav Kučera. Letošní rok byl přitom podle jeho slov „divný“. „Stromy rozkvetly najednou a také ovoce uzrálo dřív, takže jsme neměli pauzu. Sotva skončily třešně, už lidé začali vozit meruňky a dozrávaly slívy, ryngle a pološvestky,“ usmívá se.

Pacientům po úrazu míchy pomůže nový trenažér

Liberec – Před několika lety se poranil při nočním lyžování. Lékaři ho dali dohromady, ale na nohy ho znovu postavit nedokázali. S poraněnou míchou si ani dnešní zázračná medicína neporadí. Dnes Heřman Volf staví na nohy druhé. Ze svého vozíku a s pomocí rehabilitačního trenažéru, který simuluje jízdu na handbike, čili kole, které se řídí a pohání rukama.

Lyžovat celou zimu za tisícovku? Areál slibuje novinky i návrat skoků

Liberec – Kdo dřív přijde, ten dřív mele. V tomto případě ušetří pár tisícovek za skipass na celou sezónu. Kdo navštíví sobotní sportovní veletrh Sport Live v liberecké aréně, určitě nebude litovat. Kromě mnoha lákadel přichází s tím největším nový provozovatel lyžařského Skiaerálu Ještěd, slovenská společnost Tatry Mountains Resort (TMR). Alespoň pro milovníky lyžování. 

Zmizelý Liberec se znovu vrací. Pozornost věnují i snímkům z roku 1968

Liberec – Okresní archiv v Liberci obnovil pro velký zájem výstavu snímků ze Zmizelého Liberce. „Vracíme se k srpnové okupaci 1968, ale také se podíváme se na legendární hospody nebo do městských čtvrtí,“ připomíná ředitel Státního okresního archivu v Liberci Robert Filip.

Čtvrtý ročník Liberecké Thálie zná vítěze. Bodovali Polách či tanečník Ferguson

Liberec – Nezapomenutelný jako doktor Lionel Log v Králově řeči, okouzlující v roli plukovníka Pickeringa v muzikálu My Fair Lady a nepřekonatelný jako Fortunato v Goldoniho komedii Poprask na laguně. To je Martin Polách. Herec činoherního souboru Divadla F. X. Šaldy (DFXŠ) v Liberci a držitel ocenění za nejlepší mužskou roli na Festivalu smíchu v Pardubicích.

Práce je víc než dříve. Přesto ji někteří shánějí dlouho a marně

Liberecký kraj – Historicky nejmenší nezaměstnanost, jedna vůbec z nejnižších v Evropské unii a billboardy s nabídkou práce na každém rohu na straně jedné. Na straně druhé pak ti, kteří práci nemohou najít. A to i přesto, že mají odpovídající vzdělání a jasno v tom, co by chtěli dělat.

Stoupá počet majitelů zbraní v kraji. Zbrojní průkaz ale každý nezíská

Liberecký kraj – Legálně drženou zbraň momentálně vlastní v Libereckém kraji přesně 11 365 lidí. Z toho je 10 264 mužů a 1 101 žen. A počet žadatelů stále vzrůstá. Stejně jako počet legálně držených zbraní. Aktuálně jich v regionu vlastní lidé přes 31 tisíc kusů.

Rozhodně nejsme kampusové povalečky, dokazují studentky z výměnných pobytů

Železný Brod – Nešťastný výrok neznalého politika loni zavinil, že se začalo diskutovat o výměnném programu studentů v rámci Evropské unie Erasmus +. Že nejde jen o nějaké povalování ve studentských kampusech a život ve zlaté kleci, jak prohlásil poslanec SPD Lubomír Volný, dokládají příběhy dvou středoškolských studentek ze Železného Brodu. Škole se totiž podařilo získat dvouletý grant na uspořádání zahraničních odborných stáží pro své studenty.

Začíná škola. Rodičům prvňáků finančně pomáhají obce i firmy

Liberecký kraj – Taška, penál, bačkory. K tomu věci na výtvarku, obědy, kroužky… Částka, kterou stojí nástup do školy, jde do tisíců a po rodiče znamená pořádný zásek do rozpočtu.

Sklářská škola v Železném Brodě získá americkou lektorku. Jako jedna z mála

Železný Brod – Jazyk nejlépe naučí praxe. Dokládají to i příběhy studentů, kteří byli odkázáni na angličtinu celé tři týdny během pobytu v zahraničí. Ačkoliv měli kvalitní základ, což je i jedna z podmínek účasti v programu Erasmus, nutnost každodenní komunikace je posunula ještě dál.

Chcete se zapsat do historie Jizerek? Fotosoutěž se prodlužuje

Liberecký kraj – Ještě týden mohou lidé posílat své fotografie a příběhy, které se váží k Jizerským horám.

Divadelní sezónu odstartuje Thálie a Srnky

Liberec – Komedií Srnky zahájí Divadlo Františka X. Šaldy v Liberci novou, v pořadí už 135. sezónu. Divácky nejúspěšnější představení se odehraje v neděli.

Horská služba Krkonoše pomáhá policii pátrat po zmizelém muži

Krkonoše – Po 22letém Filipovi Sopóci z východních Čech pátrá od pondělí policie a Horská služba (HS). I když se mladík neztratil v horách, policie využila techniku, kterou právě HS Krkonoše jako jediná vlastní.

Co se dělo v kraji za třicetileté války? Drancovali tu Švédové i císařští

Liberecký kraj – Ve válce, kterou původně rozdmýchaly náboženské spory mezi katolíky a protestanty, šlo především o moc. Postupně vtáhla do bojů celou Evropu, decimovala i zdejší kraj, odkud po událostech po bitvě na Bílé hoře odešla většina protestantů. Ostatní museli přijmout katolické vyznání spolu s vládou Habsburků.

Poklady se to tu jen hemží. Nové objevili ve Frýdlantu

Liberecký kraj – Další vzácné mince vydalo Frýdlantsko. Na dně rybníka nalezli archeologové poklad z konce třicetileté války.

Kládou přehodí i Skoty. Silákovi ze severu kynula i britská královna

Liberecký kraj – Přijel, hodil, zvítězil. Vladislav Tuláček z Teplic se stal pošesté absolutním vítězem Skotských her na Sychrově.

FOTO: Kolekci Beaty Rajské inspirovaly šátky z Varnsdorfu

Vratislavice nad Nisou – Textiláci na severu neskončili. Dokázala to mimo jiné včerejší autorská přehlídka módní návrhářky Beaty Rajské ve Vratislavicích.Kolekci na sezónu podzim zima 2019/20 totiž inspirovaly šátky a jejich vzory ve folklórním stylu, které se vyrábějí ve Varnsdorfu. 

Oběti ruské okupace připomíná výstava

Liberec – Jména a příběhy devíti lidí, jejichž život ukončil 21. srpen 1968, si lidé mohou přečíst v Liberci před radnicí.

Liberec se stal dalším místem, které hostí výstavu fotografií Roberta Vana

Liberec – Má upozornit, že zdaleka ne ke všem se společnost chová fér. Registrovat se dá televize, ale ne člověk, říká Robert Vano. Máte syna nebo dceru, kteří našli blízkého člověka. Hluboce se zamilovali, chtějí spolu žít a vstup do společného života sdílet i se svou rodinou. Přesto jim nemůžete vystrojit svatbu. Právě takové pocity sdílejí rodiče gayů a leseb.

Srpnové události v Liberci připomene i Knihovna Václava Havla

Liberec, Praha – Z českých měst zasáhly srpnové události po Praze nejvíce Liberec. Neblahým mementem je devět mrtvých, jejichž jména připomíná plastika na průčelí liberecké radnice.

Lidé často nevědí, kolik jejich léčba stojí. Může jít o miliony

Liberecký kraj – Částka, kterou Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatila v loňském roce za svých dvacet nejnákladnějších klientů, přesáhla 306 milionů korun. Nad hranici 300 milionů se dostala už potřetí v historii. Více dala největší zdravotní pojišťovna za péči o dvacítku nejdražších pacientů pouze v roce 2016.

Hory se staly hřbitovem letců. Siebel 104 havaroval na úbočí Ještědu

Liberecký kraj – V pondělí 20. srpna uplyne přesně 70 let od chvíle, kdy na úbočí Ještědu havaroval dvoumotorový vojenský letoun Siebel 104, ve kterém cestovali šéfkonstruktér továrny Aero Antonín Husník a ředitel Národního technického muzea Vladimír Karmazín.

Český ráj ukrývá království leknínů. Pečuje o něj celá rodina

Liberecký kraj – V liberecké botanické zahradě teď můžete pozorovat lekníny. Jsou v plné sezoně a kvetou v několika barvách včetně temně červené a modré. Podle ředitele Miloslava Studničky jich tu mají 25 odrůd, včetně unikátní viktorie královské.

Muž našel mince ze 14. století. Poklad odevzdal turnovskému muzeu

Turnov – Poklad nebývalé ceny získalo v těchto dnech turnovské muzeum. Šlo o 158 grošů ze 14. století, tedy z doby panování Václava II. a Jana Lucemburského. Na jedné straně je vyobrazen lev, na druhé česká koruna.

Část veřejnosti rozzlobilo prohlášení krajské KSČM, že 80. léta byla krásná doba

Liberecký kraj – Za totality bylo dobře. A v srpnu 68 nás napadli Ukrajinci. To jsou v kostce dvě prohlášení, kterými komunisté pobouřili část veřejnosti. Ta první má kořeny dokonce právě tady na severu, v Libereckém kraji, když se začátkem srpna objevil na Facebooku krajské KSČM tento text: „Začátkem 80. let byla krásná doba. Pivo stálo 2,50, hranice byly zavřené a Havel též.“

Obnova barokního sloupu z dílny Matyáše Brauna potrvá do listopadu

Liberec /FOTO/ – Každý, kdo se v těchto dnech zblízka zadívá na morový sloup ve farní zahradě kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci, zjistí, že jedna z barokních soch od Matyáše Brauna schází. Jde o svatého Šebestiána, jednoho z pěti světců sousoší, jehož stav si vyžádal zrestaurování v dílně.

Ve světě je zájem o plechovky piva

Svijany – Pivovar Svijany vyrobil za prvních šest měsíců roku 333,3 tisíce hektolitrů piva, o 18 tisíc více než ve stejném období loňského roku.

Chcete proměnit své okolí? Nadace pomůže s financemi

Liberecký kraj – Oživení zanedbaných míst, sousedské slavnosti, opravy drobných památek, výsadby alejí.

Téměř sto let staré varhany v kostele sv. Antonína Velikého se dočkaly opravy

Liberec – Nefunkční manuál, pedály i spojky. V takovém stavu jsou vzácné varhany v největším kostele v Liberci. Nástroj přímo na míru do sv. Antonína Velikého zkonstruoval před necelými sto lety krnovský varhanář Rieger. Teď varhanám hrozila zkáza. Pokud by se s opravou nezačalo, odhadli odborníci jejich životnost na několik měsíců.

Letošní skotské slavnosti se na Sychrově ponesou v duchu magických osmiček

Sychrov – Letošní skotské slavnosti se na Sychrově odehrají přesně za týden a už poosmnácté. Jejich zakladatel Václav Rout proto nemohl vymyslet v osmičkovém roce příhodnější datum, než je sobota 18. 8. 2018.

Úmornému vedru musí čelit pacienti stejně jako lékaři

Liberecký kraj – Lehké lůžkoviny, infúze a tam, kde to jde, větráky. Tak bojují zdravotnická a sociální zařízení proti vedru.

Sopky nejsou jen na Havaji. Láva tekla i v Libereckém kraji

Liberecký kraj – Trosky, Kozákov, Bezděz, Klíč. Nejsou to jen názvy známých vrcholů, ale i sopky staré miliony let.

Děti mohly na liberecké univerzitě promlouvat s kosmonauty

Liberec – Vesmírná posádka se v pátek krátce spojila s Libercem.

Žula je královna kamene a má mnoho podob, říká malíř a sochař Jaroslav Róna

Liberec – Z liberecké žuly vytvořil jeden z našich současných nejznámějších a nejprodávanějších umělců třeba sedícího čerta.

Každý rok skončí v péči lékařů přes tisíc opilých nebo zfetovaných dětí

Liberecký kraj – Mladí opilci stojí nemocnice miliony.

Letošní rok je pro houby dost tragický, říká znalec Zdeněk Pelda

Liberecký kraj – „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ notují si letos houbaři s plavčíkem Důrou z Vančurova Rozmarného léta. Jako by nestačilo, že sucho srazilo hladiny řek a potoků na minima, letos k tomu ještě trápí milovníky houbaření.

Krkonoše zrušily zákaz trhání borůvek. Zákaz trval sedmnáct let

Krkonoše – Lidé mohou už znovu sbírat v Krkonoších borůvky.

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Liberec – Největší blok žuly v novodobých dějinách ve středu vytěžili v lomu v Liberci. Kvádr má hmotnost 73 tun a určen je pro sochaře Jaroslava Rónu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT