Jsou evropská jednání, která trvají pár hodin, a pak ta, která se protáhnou klidně i přes noc, nebo do dalších dnů. To, že ale nějaký summit skončí po pár hodinách, může znamenat to, že dohoda byla velmi rychlá a bezproblémová. Nebo také to, že už na počátku se zjistilo, že dohoda je prakticky nemožná, a tak nemá cenu jednání protahovat.

Páteční mimořádný summit ministrů EU odpovědných za energetiku, který svolalo Česko jako předsednická země, byl bohužel tou druhou možností. I když se o jeho závěrech můžeme přít, jako o té klasické poloplné, či poloprázdné sklenici, faktem je, že se ministři sedmadvacítky neshodli na žádném konkrétním bodu, který by se dal nazvat celoevropským řešením.

Luboš Palata
Fialova vláda už teď udělala pro lidí víc než Babiš za roky

Nejblíže ke shodě mají státy sedmadvacítky v tom, jak zastropovat ceny elektřiny. Bohužel ale i tady je zvolen nejsložitější možný model. Ten předpokládá, že se seberou (zdaní) energetickým firmám jejich nadměrné zisky a ty se pak použijí pro kompenzování cen koncovým spotřebitelům. To je nejen složité, ale také velmi pomalé. Nehledě na to, že například Polsko prohlásilo, že nic takového jako celoevropské pravidlo nepodpoří.

Většina států, s výjimkou Maďarska, je také pro zastropování cen zemního plynu. Jenže se neshodly na tom jak a na jaké úrovni to udělat, aby se tím zároveň neohrozily dodávky plynu do Evropy. Takže udělaly to, co se v takových chvílích v Evropě dělá. Daly za úkol Evropské komisi, ať něco navrhne.

Kvůli odporu Německa se také nestoplo obchodování na energetických burzách, kde se poslední měsíce více spekuluje než obchoduje. A také se neřešila cena emisních povolenek, které citelně zdražují výrobu energie ze špinavých zdrojů, tedy hlavně uhlí. Udělat v tomto smyslu zásadní změny, proti tomu se postavila celá západní Evropa. Takže Poláci a částečně i my máme prostě smůlu. Nejméně dočasně.

Luboš Palata
Alžběta II. byla největší královnou našeho světa

Co tedy po pátečním jednání ministrů zemí EU Česku zbývá? Najít a přijít, nejlépe skutečně v pondělí, jak avizoval ministr Marián Jurečka, s národním řešením. 

Tedy se zastropováním cen plynu a elektřiny pro domácnosti a podnikatele, byť třeba na úrovni 85 % loňské spotřeby. A zdaněním zisků těch, kteří na současné krizi nepřiměřeně a bezpracně vydělávají. Všechno vlastně tak trochu odpovídá celoevropským návrhům, které v Bruselu v pátek při jednání u stolu padaly. Ale kde je k celoevropské shodě ještě daleko.

Pokud se podaří najít celoevropské řešení, které bude kopírovat většinu toho českého, bude to jen dobře. Ale čekat, až to tak dopadne, se opravdu v polovině září už nedá. Protože pro mnoho Čechů včera bylo pozdě.