„Dlouhodobé sazby úroků jsou vlastně jen globálním průměrem, ušetřit se na nich v podstatě nedá,“ vysvětluje ekonom společnosti Patria Finance David Marek. „Dlouhodobá fixace se v Česku nevyplatí, protože pohyby sazeb na trhu nejsou až tak velké. Doba fixace by obecně neměla přesáhnout dobu pěti let,“ dodává finanční analytik Sdružení obrany spotřebitele Michal Kebort.

O tom, jak jsou úroky na krátké fixace vysoké, většinou banky rozhodují na základě úrokových sazeb, které stanovuje Česká národní banka. Jejich výše se mění nahoru a dolu podle aktuální ekonomické situace a letos by kvůli očekávané vyšší inflaci mělo dojít ke zvýšení sazeb hned dvakrát v průběhu jara.

Nebojte se změnit banku

Ekonomové očekávají, že v obou případech centrální banka zvedne sazby o čtvrt procenta a hypotéky tak krátkodobě mohou zdražit. Až se situace s inflací uklidní, ČNB sazby zřejmě sníží a hypotéky zlevní.

Pohyby na trhu, které mohou hypotéky zlevňovat či zdražovat, ovšem nejsou hlavní předností kratších fixací. Málo klientů totiž ví, že pokud uzavřou s bankou smlouvu na kratší fixaci a jsou jakkoliv nespokojeni, mohou si po skončení smluvené doby (například tří či pěti let) hypotéku převést do jiné banky.

„Zákon jim takovou možnost dává, ale lidé ji zatím bohužel málo využívají. Hodně to souvisí s tím, že Češi jsou ve finančních otázkách velmi konzervativní,“ míní Kebort.
Předčasné splacení úvěru

Výhodou kratší fixace je i fakt, že po skončení smluvené doby můžete zbylou částku splatit bez pokuty. Pokud totiž hypotéku chcete celou naráz splatit v průběhu fixační doby, některé banky žádají penále v řádu až několika procent ze zbývající částky.
„Poplatek za předčasné splacení hypotéky je zcela individuální. Přihlížíme k důvodům předčasného splacení,“ říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Podle Keborta by lidé neměli bankám skočit na různé reklamní kampaně, při kterých možnost předčasného splacení hypotéky avizují jako přednost před konkurencí.

„Není to žádný bonus, předčasné splacení hypotéky po uplynutí jednotlivých fixačních období musí banky umožnit ze zákona,“ upozorňuje Kebort.