VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zubaře hledali skoro jeden rok

Chrastava - Od pondělí funguje v Chrastavě nová zubařka. Sehnat ji byl ale téměř zázrak.

6.1.2016
SDÍLEJ:

Starosta Chrastavy jako zubař. Foto: Redakce

Že nově vymalovaná ordinace v Chrastavě patří zubařce a ne zubaři, bude pacientům jasné hned na první pohled. Zubařské křeslo je totiž v jásavě růžové barvě. Za 400 tisíc ho pořídila přímo chrastavská radnice. Ta se tak zařadila k městům a obcím, které ve snaze nalákat k sobě zubaře, vybavují ordinace na své náklady. Nedávno tak učinila například Chotyně nebo Hrádek nad Nisou. „Sehnat dnes do ordinace zubaře je téměř nadlidský výkon," komentuje v nové ordinaci starosta Chrastavy Michael Canov. „Opravdu nám tady hrozila situace, že nám na celé město zůstane jen jeden zubař, protože druhá paní doktorka odešla do důchodu. Náhradu za ni jsme sháněli od loňského února."

Chrastava rozesílala inzeráty na všechny možné strany, pomáhal i Liberecký kraj a Stomatologická komora. Až v listopadu se ale na výzvu přihlásila zubařka Hana Ranušová. „Jen jsem to zkusila, spíš jsem myslela, že to nevyjde, ale na radnici mě hned vítali s otevřenou náručí," usmívá se mladá doktorka. Stomatologii studovala v Hradci a nedostatek absolventů jen potvrzuje. „V páťáku nás bylo 24, v prváku předtím 35. Míst na školách je obecně velmi málo, studium je náročné, jsou tam drahé pomůcky a pokud vím, tak se ani moc neuvažuje, že by se místa pro studenty na školách měla zvyšovat."

Podle zubařky Evy Zrníkové, která odešla čerstvě do důchodu a kterou mladá zubařka nahradila, je ale situace více než kritická. „Já když jsem studovala, tak nás bylo v ročníku 180, jenom v Brně. Teď je to sotva šestina. Náš ročník byl přitom nejsilnější, až všichni kolegové v mém věku půjdou do důchodu, nevím, kdo tu bude ordinovat. Stomatologická komora na to upozorňuje už několik let, ale nic se neděje," dodává Zrníková.

„Je to velmi nesystémové opatření, které jen zapříčiňuje to, že se tady obce navzájem přetahují o volné zubaře, slibují jim modré z nebe, jen aby je získali pro své občany. To je špatně," zlobí se Canov.

Podobné zkušenosti mají i ve Frýdlantě. V současné době tam ordinují tři zubaři, ideálně by jich ale bylo potřeba pět. „Problém je v tom, že se do města, podobně jako do dalších oblastí Liberecka, noví doktoři příliš nehrnou. My jsme připraveni nabídnout lékařům nebytové prostory pro ordinaci, přesto se žádný nový zubní lékař ve Frýdlantu začít ordinovat nechystá," popisuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

V Chrastavě získala nová zubařka i obecní byt, zubařské křeslo a zaměstnanecký poměr u stávajícího zubního lékaře Aldeeba Muhannada. Také ten přišel do Chrastavy před třemi lety na inzerát. „To je pro mě veliká výhoda, že jsem v zaměstnaneckém poměru u pana doktora, protože na vlastní, plně vybavenou ordinaci nemám prostředky. Existují samozřejmě různé půjčky a podobně, ale i tak je to finančně velmi náročné," kvituje nabídku Chrastavy sympatická blondýnka Hana Ranušová. Na starosti bude mít v průměru 1 500 pacientů z Chrastavska.

„Začínám zvažovat, že oslovím ostatní starosty, abychom společně přes Svaz měst a obcí zatlačili na vládu nebo ministerstvo školství, aby s počtem míst na lékařských fakultách něco dělali. Přeci není možné, aby vycházelo tak málo absolventů, z nichž ještě třetina odejde do zahraničí. Stát to musí řešit, jinak se dostaneme do velikých problémů," dodává starosta Canov.

Autor: Jana Pavlíčková

6.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Start závodu.

Bikerské Babí léto napsalo svůj šestnáctý ročník

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Čechie a Böhmerland opět na silnici

Liberec - Historické motocykly Čechie-Böhmerland, které jsou nejdelšími stroji, budou v sobotu 26. srpna kroužit na okruhu Varnsdorf - Rumburk.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V zoo začínají sokolnické dny

Liberec – Pravidelné ukázky sokolnictví začínají od úterý v liberecké zoo.

Pasení ovcí je týmová práce

Rakousy – Ladnost, rychlost a přesnost v každém kroku. Tak by se dalo shrnout víkendové mistrovství republiky v pasení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení