VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoo podporuje projekty na Sumatře a Filipínách

Liberec - Díky finanční podpoře liberecké zoo vznikly mezinárodní projekty, které učí obyvatele Indonésie a Filipín, jak ochraňovat přírodu a zvířata.

26.9.2013
SDÍLEJ:

PROJEKT POKSAI probíhá na Sumatře od roku 2010.Foto: archiv zoo

Zoologická zahrada v Liberci představila na tiskové konferenci mezinárodní projekty Talarak a Poksai, které díky její finanční podpoře probíhají až ve vzdálené Indonésii a na Filipínách. Zástupci zoo se je chystají představit na výročním zasedání Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

„Projekt Talarak se zaměřuje na ochranu vzácných endemitů na filipínských ostrovech Negros a Panay, Poksai pak na monitoring pěvce sojkovce dvoubarvého na severní Sumatře," vysvětlil mluvčí zoo Ivan Langr.

Do Liberce minulý týden dorazil výkonný ředitel ISCP Rudianto Sembring, aby projekt Poksai a jeho dosavadní průběh osobně představil. Sembring je zároveň šéf-ošetřovatel v zoologické zahradě ve městě Medan na Sumatře. Na tiskové konferenci popsal, jakým problémům čelí Indonésie v rámci ochrany ohrožených živočichů a zachování jejich přirozeného prostředí.

„Od roku 2008 jsme pracovali v organizaci, která se zabývá zlepšováním situace zvířat, která jsou chovaná v zoologických zahradách. Snažili jsme se zlepšit podmínky zvířat držených v zajetí. Od roku 2011, kdy spolupracujeme se Zoo Liberec, se naše práce zaměřila na ochranu ohrožených druhů žijících v jejich přirozeném prostředí. Předtím jsme například stavěli ploty, abychom zvířata ochránily před návštěvníky," řekl Sembring.

Navíc popsal odlišnosti, které doprovázejí ochranářskou činnost u nás a na Sumatře. „Situace tam je odlišná. Na denním pořádku třeba bylo, že návštěvníci zvířata napadali. Šťouchnout si do siamanga (druh gibbona, pozn. redakce) ve výběhu, který před lidmi nebyl nijak chráněn, bylo zcela normální činností," vysvětlil ošetřovatel tamní zoo. Za příspěvek od liberecké zoo se zakoupilo oplocení, které mělo paradoxně za úkol ochránit zvířata před lidmi a ne naopak, jak to bývá zvykem v Evropě. Návštěvníci si tak mohli zvířata prohlížet, ale už ne atakovat.

Díky finanční výpomoci z Liberce mohli ošetřovatelé nakoupit a přivézt odčervovače, čímž se mohla zprofesionalizovat veterinární péče v tamní zoologické zahradě.

„Navíc jsme zorganizovali několik workshopů, abychom ukázali moderní techniky chovů zvířat na Sumatře. V Indonésii se standard chovatelství zaměřuje na expozici zvířat, nikoli na chov. My se snažíme zlepšit životní podmínky zvířat, tak aby byly spokojené a přitáhly větší počet návštěvníků," popsal benefity projektu Sembring.

Druhý z projektů, Talarak, představil jeho koordinátor Pavel Hospodářský. Filipíny jsou podle něj ve stínu Indonésie a Malajsie. Přitom nezapomněl zdůraznit, že ostrovy jsou na prvním místě v počtu kriticky ohrožených endemických druhů, jejichž přirozené prostředí mizí pod koly hospodářských strojů.

V současné době běží na Filipínách čtyři projekty Patag, Mambukal, Nabonbon a Punta Ballo. Cílem jednoho z nich je začít chovat hmyz pro konzumaci, většinou pro lidi.

„Pro začátek jsme začali se třemi nejběžnějšími a nejdostupnějšími druhy. Těmi jsou dva druhy brouků a cvrčci," vysvětli Hospodářský a dodal:

„Z hmyzu se vyrobí tzv. hmyzí moučka, což je nejlepší stádium, které by mohlo odstranit odpor některých lidí ke konzumaci hmyzu. Moučka se pak může použít pro výrobu jakékoliv potraviny od tyčinky po placku nebo chleba." Právě teď pracuje skupina výzkumníků na srovnání utilizace živin. To znamená, že zkoumají, co je nejvýhodnější pro chov a podle zjištěných výsledků se chov upraví. Pro vlastní potřeby si pracovníci organizace v tamním centru vyrobili i vlastní sušičku hmyzu.

Cílem projektu je mít připravenou moučku bohatou na proteiny pro případ nějaké živelné katastrofy, kdy by mohla být distribuována jako humanitární pomoc.

Hospodářský uvedl, že se už připravuje další projekt, kdy by se mohly v české nemocnici v keňském slumu Kibeře dělat hamburgery pro děti bez domova.

Autor: Redakce

26.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbal nechce kopírovat hokej.

Florbal nechce kopírovat hokej

Fotbal. Ilustrační foto.

Kam za fotbalem v Libereckém kraji

Neschopnost ministrů dopravy zbrzdila výstavbu silnic v kraji o roky

Liberecký kraj - /HLASUJTE/ Stavba silnic v kraji vázne. Nejvíce je to znát na Českolipsku, které čeká na obchvat, a také u spojení mezi Libercem a Hradcem Králové, které se vleče už celé roky.

Nařízení EU komplikuje historické bitvy

Frýdlant – Ke střelbě připravit – pal! Rekonstrukce historické bitvy je jedním z taháků Valdštejnských slavností ve Frýdlantě. Zatímco letošní bitva proběhne k plné spokojenosti návštěvníků, o další ročníky už povedou pořadatelé také bitvu, jenže papírovou.

Pohřešovaný senior byl nalezen bez známek života

Frýdlantsko – Rozsáhlé dvoudenní pátrání po 96letém Břetislavu Pokorném z Liberce nemělo šťastný konec. Bezvládné tělo starého muže nalezli policisté několik kilometrů od Nového domu v Lázních Libverda, kde byl ubytovaný.

Porucha polykání je stále podceňovaná diagnóza

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Mluvit, číst, psát, polykat. Dovednosti, kterým většina nevěnuje ani myšlenku, nebývají pro lidi po cévní mozkové příhodě samozřejmostí. Právě jim i řadě dalších pacientů pomáhá v českolipské nemocnici klinická logopedka Jana Vacková.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies