VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna se zasnoubila s ANO

Liberec - To, co se zpočátku jevilo jako zcela nemožné, se stalo skutečností. Libereckou koalici vytvoří Změna spolu s ANO.

20.11.2014 6
SDÍLEJ:

Tibor Batthyány (hnutí ANO).Foto: ČTK/Radek Petrášek

Nikdy neříkej nikdy. Toto úsloví nyní perfektně pasuje na to, co se děje v Liberci v souvislosti s vytvářením radniční koalice.

Hnutí ANO v čele s Tiborem Batthyánym ještě před komunálními volbami důrazně prohlásilo a několikrát zopakovalo, že do případné koalice se Změnou pro Liberec nikdy nepůjde. Jako důvod uvádělo útočnou kampaň, kterou Změna po městě těsně před volbami rozjela. NIKDY už neplatí, zásnuby mezi Změnou a ANO jsou v plném proudu.

Oťukávací schůzky mají subjekty za sebou a vypadá to na lásku na druhý pohled.

Jan Korytář (ZpLK)

„Účelem setkání bylo se osobně seznámit a zjistit, jak protistrana nahlíží na naše programové priority, kde vnímáme největší problémy Liberce a jak se druhá strana staví k jejich řešení. Změna i ANO mají vůči sobě základní respekt a dosavadní jednání nejsou vedena v duchu získání jednostranné dominance," tvrdí šéf Změny Jan Korytář.

„Klub zastupitelů Změny na svém jednání odsouhlasil, že Změna vstupuje do jednání 
s ANO s cílem vytvořit společnou koalici," dodala mluvčí Změny Zuzana Tachovská.

Korytář má zato, že Změna ani ANO nejsou spojené s tím, jak Liberec v minulosti fungoval, proto nyní chtějí měnit podobné věci.

„Na obou stranách jsou normální lidé nezkažení politikou, kteří uvažují vlastní hlavou, chtějí dodržovat dohody, umějí naslouchat druhé straně, a kterým se podařilo překonat vzájemné mediální obrazy," míní exprimátor Korytář.

Podobně optimisticky se vyjadřuje také hnutí ANO. „Zastupitelský klub hnutí ANO ve čtvrtek rozhodl, že dává zelenou koaličnímu projektu hnutí ANO a Změna pro Liberec. Zástupci hnutí se dohodli, že na pátek připraví návrh koaliční smlouvy," informoval lídr ANO Tibor Batthyány. „Pokud se shodneme na jednotlivých bodech koaliční smlouvy a potvrdíme vzájemně přednesené podmínky koaliční spolupráce, jsou obě strany připraveny koalici utvořit. Jsme nakloněni rozšíření tohoto koaličního projektu o třetího partnera," dodal.

Kdo by měl být tím třetím partnerem, o tom Změna i ANO zatím mlčí. Zrovna tak se nemluví o konkrétním rozdělení postů.

„Z dosavadních setkání se Změnou jsme si odnesli pozitivní dojmy, bohužel nebyl prostor a čas na delší debatu, ale několik programových bodů jsme stačili krátce prodiskutovat a oceňujeme věcné jednání a konstruktivní přístup ze strany Změny," uvedl Tomáš Kysela (ANO). V jeden moment vše nasvědčovalo tomu, že právě Kysela bude novým ekonomickým náměstkem Liberce, ale…

Toto křeslo a křeslo primátora, která ANO nabídli během předešlých vyjednávání o koalici Starostové, se nakonec ukázala jako nezajímavá.

Hraje se hlavně o post náměstka pro rozvoj. Do tohoto resortu totiž v následujících letech potečou v rámci IPRÚ (Integrovaný plán rozvoje území) miliardy.

Připomeňme, že koalice 
v Liberci už měla jasnou podobu (ANO + SLK + ČSSD + TOP 09), ale těsně před podpisem koaliční dohody ANO zavrhlo spolupráci se Starosty. Prý kvůli jejich nečitelnosti.

Do hry se tak chtě nechtě vrátila vítězná a tolik „nenáviděná" Změna. Té se po volbách nepodařilo sestavit koalici se Starosty a TOP 09. Vyjednávací štafetový kolík převzalo právě ANO.

Změna pro Liberec disponuje dvanácti mandáty, ANO devíti, třetí Starostové osmi, sociální demokraté čtyřmi. Strany TOP 09, KSČM a ODS získaly po dvou mandátech.

Autor: Romana Prošková

20.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Ještědská

Znějící tišina

Lidé vybrali nejkrásnější snímek Jizerek

Univerzitě ubývají studenti

Liberec – Zatímco v minulosti se s nižším zájmem studentů potýkaly zejména náročné technické obory Technické univerzity, v posledních letech už se úbytek uchazečů dotýká i exponovaných oborů včetně těch ekonomických.

Házenkáři Liberec Handball se svým soupeřem prohráli

Liberec - Poprvé se ve II. lize na domácí palubovce představili házenkáři Liberec Handball, ale po nadějném poločase, který skončil 13:13, nakonec podlehli o šest branek.

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Liberecko – Přečtěte si výběr toho, co se dělo ve Vašem městě a okolí minulý týden.

Policista z Lípy se smrtelně zranil vlastní zbraní

Liberecký kraj - Krajské ředitelství policie Libereckého kraje prověřuje tragickou událost, při níž se smrtelně zranil policista z České Lípy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení