VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítra uplyne 75 let od vyhlášení protektorátu

Liberecký kraj – Mezi 14. a 16. březnem 1939 vstoupila německá nacistická vojska na české území, které do té doby ještě neobsadila. Adolf Hitler se během cesty z Berlína do Prahy několikrát zastavil na severu Čech. V České Lípě, kde přestupoval, kvůli němu přepsali drážní cedule.

15.3.2014
SDÍLEJ:

Snímek ze slavnosti, kdy Henlein předal v hale libereckého výstaviště vlajku SdP Rudolfu Hessovi a tím symbolicky ukončil činnost své strany. Ceremoniálu se účastnil i Adolf Hitler. Všichni členové automaticky přešli do NSDAP. Foto: Zdroj: ČTK, fronta.cz

Liberec,v té době stále ještě Reichenberg, prožíval období okupace odlišně než zbytek republiky. Převážně německé obyvatelstvo a umístění blízko německých hranic mu předurčila jiný osud. Už v roce 1935 vyhrála volby v Liberci Sudetoněmecká strana (Sudetendeutsche Partei – SdP), jejímž předákem byl rodák 
z Vratislavic nad Nisou Konrad Henlein. Když se o tři roky později konala Mnichovská dohoda, připadly celé Sudety německé Třetí říši 
a téměř veškeré české obyvatelstvo muselo odejít do vnitrozemí. Liberec se tak stal hlavním městem nové sudetské župy a sídlem místodržícího. Pro české sympatizanty už nebylo ve městě místo. Pravděpodobně nejdramatičtější den okupace Čech, Moravy a Slezska pak nastal na den přesně před 75 lety.

Dramatický 
15. březen 1939

V 1.15 hodin vstoupil prezident Emil Hácha a ministr zahraničí František Chvalkovský do nové budovy říšského kancléřství. Po přívětivém úvodním slovu Háchy začal Hitlerův monolog, při němž oznámil, že vydal vojsku rozkaz obsadit české země a připojit je k Německé říši. Hácha 
i Chvalkovský seděli ve svých křeslech, jako by zkameněli. Hitler diktoval podmínky 
a Hermann Göring vyhrožoval masivním bombardováním českých měst. Krátce 
po druhé hodině určil Hitler přestávku, při níž Hácha volal do Prahy, aby svolal ministerskou radu.

Sdělil, že ráno v 6 hodin má do země vtrhnout německé vojsko, přičemž armáda nesmí klást nejmenší odpor 
a musí se dát bezvýhradně odzbrojit. Civilní obyvatelstvo nesmí ztropit výtržnosti, jinak nastane katastrofa nedozírných následků.

Poslední nástup sudetoněmeckého Freikorpsu před libereckou radnicí v říjnu 1938, předtím, než byl nadobro rozpuštěn.

Hitlerovo vyhrožování 
a nátlak k podpisu smlouvy 
o odevzdání se Německu pokračovaly i po přestávce, ale Hácha odolával až do doby, kdy ho stihl srdeční záchvat.
I poté se snažil jednat, ale nakonec byl zlomen. Před 4. hodinou ranní podepsali Hácha
a Chvalkovský „prohlášení německé a československé vlády", kde se mimo jiné praví: „Československý prezident prohlásil, že … klade osud českého národa a země s plnou důvěrou do rukou vůdce Německé říše."

Ve 4:30 začal pražský rozhlas vysílat zprávu o chystaném vstupu německých vojsk na území Čech a Moravy. Obyvatelstvo má zachovat klid, jít jako obvykle do práce a vyčkávat dalších zpráv.

Vítězná cesta přes Sudety

V 11 hodin odjel Emil Hácha s doprovodem z Berlína. Hitlerův vlak už byl v té době na cestě do České Lípy, okupované 
v říjnu 1938. Tam Hitler „přestoupil z vlaku do auta. Při této příležitosti nahradili českolipští Němci nádražní nápisy Böhmisch Leipa tabulemi Leipa an der Polzen. Říšské úřady však toto pojmenování později nedovolily," píše se v knize Stalo se na severu Čech, kterou vydalo nakladatelství 555 pod vedením Romana Karpaše.
Po vyhlášení protektorátu, které proběhlo hned následující den, začaly masivní přesuny pracovních sil do Německa. Za hranice bylo vysíláno české obyvatelstvo na tzv. nucené práce. Koncem března se konal odvod nezaměstnaných v Železném Brodě, v dubnu pak v Semilech.

„O Velikonocích došlo 
k první vlně hromadných zájezdů z Říše do Liberce. Němci se tu chovali jako v dobyté zemi, přejídali se v cukrárnách 
a skupovali vše, na co přišli," popisují Liberec v knize. V létě pak začaly první restrikce vůči Židům. V srpnu byl v Liberci zaveden s předstihem přídělový systém na všechny druhy potravin, mýdlo, uhlí, textil a boty, „aby bylo v hrozící válce spravedlivě zajištěno rozdělování spotřebního zboží." Na severu Čech fungovala i ilegální organizace Obrana národa, jejíž vedoucí pocházeli ze Semil. Tyto vojenské oddíly shromažďovaly na 1600 mužů ochotných bránit Čechy. V roce 1940 však do organizace proniklo gestapo a členy pozatýkalo. Následující rok do Liberce přijel první lazaretní vlak se zraněnými. Válka propukla naplno.

Autor: Petr Vodseďálek

15.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Král Artuš: Legenda o meči
6

Filmovým návratům se letos moc nedaří

Policie. Ilustrační foto.

Naboural mercedes a ujel

Liberec nabral dech. "Hráli jsme výborně," chválil po výhře 3:0 kouč Trpišovský

Liberec – Liberec po parádním týmovém výkonu zvítězil ve 4. kole fotbalové ligy v Mladé Boleslavi jasně 3:0 a po domácí remíze s pražskou Spartou prokázal, že se s ním na prvoligové scéně musí vážně počítat!

Pracovní úraz skončil obviněním

Liberec – Nepříjemný pracovní úraz utrpěl letos v lednu 68letý muž, kterého srazil jeho mladší kolega při couvání vysokozdvižným vozíkem.

HÁDANKA: Co je na fotografii?

Liberec – Nově Vám přinášíme rubriku Hádej, hadači!

Chtělo se mi spíš umřít, tvrdí nezlomný koloběžkář při zdolávání

Mt. Ventoux - Na 1912 m vysokou horu Mont Ventoux v jihovýchodní části Provensálských Alp se vydal liberecký koloběžkář Milan Jelínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení