VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatmění splnilo přání ředitele

Liberec – Tohle byl úspěch, ve který se na počátku mohlo pouze doufat. Zejména, když počasí bylo poslední týdny tak nevyzpytatelné. Pozorovat tak výjimečný úkaz jako je zatmění slunce, lze těžko při zatažené obloze.

5.1.2011
SDÍLEJ:

Díky nadšení svého ředitele Tomáše Prince (druhý zleva) si studenti největší střední školy v Liberci užili včerejší výjimečné zatmění slunce. Foto: Deník/Ivan Šiler

Ředitel Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci Tomáš Princ proto neskrýval uspokojení. Byl to právě on, kdo pro žáky svojí instituce zorganizoval akci, která chytře skloubila zábavu i poznání, ubírající se ruku v ruce s technickým zaměřením jeho studentů.

„Naše škola je největší střední školou v Liberci. To nás kromě jiného také motivuje pořádat nebo vymýšlet pro naše žáky skutečně zajímavé a podnětné věci. Toto je jedna z nich,“ uvedl Tomáš Princ na otázku bezprostřední inspirace, s níž akci uspořádal.

V zrcadle dvou teleskopů

Efekt byl nesporný. Navíc v jeho případě nešlo jen o samotné zatmění. Na školním dvoře si za účelem pozorování nachystali také astronomickou techniku. K dispozici byly hned dva astronomické teleskopy přesně korigované dvojicí dalších učitelů. To druhé byla současně i zřejmá nutnost, protože bylo třeba šetřit každou vteřinu. Za takových podmínek by studenti pochopitelně dalekohledy obsluhovat nemohli.

Obloha však i tak vyšla pozorovatelům nadmíru vstříc. Vlastně po valnou dobu zatmění odhalovala cestu měsíce přes sluneční kotouč jako na divadelním pódiu – postupně i s napětím. A když se srpek průvodce naší planety dotkl sluneční korony, v ten okamžik se jedním z nejpozoruhodnějších představení matky přírody nechali strhnout i přítomní novináři včetně televizního štábu.

Studenti se ulili, ale se zájmem

To už na školním dvoře houstl počet studentů nevyjímaje ani dívky. Někteří z nich vybíhali z objektu školy do ranního mrazu v teplém oblečení, ale našli se i ti, kteří si troufli nezmeškat příležitost relativně nalehko.

To už představovalo jistou dávku odvahy. Neobával se ředitel, zda žáci i přes jeho veškerou snahu, raději nezůstanou v teple učeben? „Domnívám se, že naši žáci jsou podobní jako studenti v jiných školách. Pokud je něco jednou za čas může během vyučování dostat ze školní lavice, nepochybně takovéto příležitosti využijí. I když se kvůli tomu musí teple obléknout nebo nasadit kulicha,“ odpovídal Tomáš Princ se zřejmým nadhledem, přestože bylo znát, že průkazný zájem studentů o pozorování jevu, mu udělal radost.

Cesta za poznáním jako skvělý zážitek

Jeho učitelé pro změnu nepřetržitě sledovali oblohu a prováděli další korekce obou dalekohledů. Stále však museli být ve střehu, zejména ve chvíli, kdy mezi střídající se horší a lepší viditelností míjejících se nebeských objektů museli zavčasu opětně nasadit na dalekohled filtr, aby při posledních minutách pozorování nedošlo k poškození zraku. Navenek a zpočátku nenápadná akce, se tak pro většinu přítomných stala skutečným a pozoruhodným zážitkem.

„Víte, jsme technická škola a proto k výuce využíváme věcí i událostí související hlavně s technickými obory. Třeba v září minulého roku jsme byli na libereckém náměstí před radnicí spolupořadateli akce s podtitulem Šikovné české ruce. Nevyužít proto tuto příležitost, to by byl skoro hřích,“ uzavřel ředitel Tomáš Princ.

Zatmění slunce si cení i odborníci

Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Úplné zatmění Slunce patří k nejpozoruhodnějším a i pro odborníky vzácným přírodním úkazům, k jakým v průběhu života člověka dochází jen zřídka, a pokud se tak stane, bývá k vidění pouze v daný čas a na konkrétních místech. Částečného zatmění se opětně v Česku dočkáme 20. března 2015. Úplné zatmění si však vychutnají asi jen ti, kteří mezitím objeví a raději hned na ex vypijí věčný elixír mladí – uskuteční se až v roce 2126.

Ivan Šiler

5.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení