VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zachraňují populaci syslů, nový domov mají na letišti

Hodkovice n. Moh. – Velcí hlodavci, nově odchovaní v jihočeské zoologické zahradě, se vrací do přírody, kde původně běžně žila. Největší nepřítel syslů je ale kočka domácí.

27.7.2017
SDÍLEJ:

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vypustili 24. července na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou 20 syslů obecných. Zvířata by měla posílit zdejší populaci.Foto: Deník / Zbranek Petr

Dvacet dubnových mláďat sysla obecného se zabydlelo na počátku přistávací dráhy zdejšího letiště. Pomohli jim v tom pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze. Osm samečků a dvanáct samiček by tu mělo obnovit původní živočišný řetězec, který tu v minulosti běžně fungoval.

PŘIVEZLI HOSTY AŽ Z JIHU ČECH

Mláďata na sever Čech přivezla v pondělí na večer pracovnice Zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, kde se zvířatům daří a vlastně se jim přemnožila. „Hodkovické letiště je po Karlových Varech druhá lokalita v Čechách, kam sysly obecné do přírody zkušebně vysazujeme. Počítáme totiž s tím, že se tu opět zabydlí, najdou přirozené zázemí a také sami doplní potravinový řetězec predátorům, jako jsou například lišky a některé druhy dravých ptáků“ řekla jejich ošetřovatelka ZOO v Hluboké, Markéta Jariabková. Podle ní by samičky měly odchovat pět až šest mláďat ročně a postupně tak vytvořit novou komunitu, podobnou, jaká tu v minulosti žila.

V OTVORECH SEHNED ZABYDLÍ

Ochranáři vyvrtali v travnaté ploše letiště dvacet skoro půl metru hlubokých děr, kam sysly postupně vložili. Dovnitř jim připravili zrní a „něco na zub“. Protestujícím zvířátkům ale museli zprvu v útěku zabránit ucpávkami. Mláďata jsou sice z řízeného odchovu a částečně i zvyklá na lidi, ale kvůli změně působiště a stresu by se určitě rozeběhla po louce, zmizela v sousedním lese a tam se lehce stala kořistí dravců, jako třeba lišky a raroha velkého.

„Kolonie syslů tu byla vždycky hrozně malá, a tak se stalo, že někdy v počtu patnácti jedinců už nebyla schopná se dál reprodukovat. Takhle se tu ti noví zabydlí, noru zpravidla pudově přijmou za svou a začnou tu svůj přirozený život,“ vysvětlila Jitka Větrovcová z pražské agentury, která tu bude dál jejich vývoj sledovat.

Větrovcová se totiž domnívá, že sysel obecný tu v Hodkovicích vymizel nejen vlivem rozšíření predátorů, mezi které patří také kočka domácí z nedalekých stavení, ale hlavně kvůli zániku ploch obilovin. Těch tu dříve bylo dostatek. Podobným úbytkem syslů trpí i další kraje v republice, kam se je chystají postupně vysadit také.

LETIŠTI NEVADÍ, BUDOU I PENÍZE

Vrásky na čele z narušení přistávací dráhy pozdějšími norami by mohly vzniknout zhruba padesátce členů hodkovického aeroklubu. Avšak těm to prý vůbec nevadí. „Historicky tu ta zvířata byla jako i na ostatních letištích, protože to jsou klidné lokality bez velkých polních prací a hlavně bez chemického ošetřování. Avšak přestalo se tu okolo nich pěstovat obilí a to byl ten hlavní důvod,“ soudí vedoucí letového provozu Miloslav Fišer.

Podle něj syslové pro provoz letiště jinak nemají žádný význam, ale proč prý nepomoci záchraně ohroženého druhu? Nicméně jejich pomoc má pro letce i ekonomické výhody. „Vedení Libereckého kraje nechce tuto aktivitu ponechat jen tak a určitě najde několik desítek tisíc korun na příspěvek na údržbu plochy, což právě s životem sysla souvisí. Člověk se často k přírodě zachoval v minulosti špatně a je tedy na něm, aby to včas napravil,“ dodal krajský radní Jiří Löffelmann.

Otakar Grund

Autor: Redakce

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení